AMH Nedir-Sonuçları Nasıl Değerlendirilir

AMH nedir? Sonuçları Nasıl Değerlendirilir?
AMH nedir? Sonuçları Nasıl Değerlendirilir?

AMH Nedir?

AMH Nedir-Sonuçları Nasıl Değerlendirilir? AMH tesi nedir; Anti Müllerian Hormon yani AMH bir hormon çeşididir. AMH hormonu yumurta üretiminin olduğu yer olan folikül bölgesinde üretilen bir hormondur. Bir kadının ne kadar doğurganlık vasfına sahip olduğunu anlamak için AMH testi yapılır. Test sayesinde kadınların sahip olduğu yumurta miktarı hakkında bilgi sahibi olunur. Bu değer her kadında farklılık göstermektedir. Her kadının her yaşta yumurta üretimi farklıdır.

Bu test sadece doğurganlık durumunu ölçmek için yapılmaz. Eğer polikistik over sendromu durumu var ise kişinin yumurtalık fonksiyonunun ne durumda olduğu hakkında da bilgi sahibi olunabilir. Ayrıca testis fonksiyonlarının ne durumda olduğunu öğrenmek ve bilgi analizi yapmak için erkek çocuklarda bu test yapılabilir.

AMH Nedir-Sonuçları Nasıl Değerlendirilir? AMH Testi Değenlendirilmesi;

Testin sonucunun iyi olduğunu gösteren en iyi aralık “1.82-3.0 ng/mL” değeridir. Bu değer aralığına sahip iseniz doğurganlık için en iyi aralığa sahipsiniz demektir. Eğer değer aralığı 0.14 veya bu değerden daha düşük ise doğurganlık şansınız çok düşüktür. 3,5 üzerinde olan değerlerde ise genellikle polikistik over sendromu durumu gözlenmektedir.

Bu testin değerinin düşük olması bir bayanın yumurta sayısının düşük olduğunu göstermekle birlikte yumurta kalitesinin de düşük olduğunu göstermektedir.

Bu değerinin düşük olması;
Menepoz, Prematür Ovaryan yetmezlik, testis sorunlarının göstergesidir.

AMH nedir? Sonuçları Nasıl Değerlendirilir? Eğer bir kadın anne olmak istiyor ise AMH değeri düşük ise hemen gerekli ilaç tedavisine başlamalıdır. Çünkü zaman ilerledikçe ve gerekli tedavi yapılmadıkça değer de gitgide düşecektir.AMH nedir? Sonuçları Nasıl Değerlendirilir?

Bu değerin yüksekliğini tedavi etmek için gerekir ise doğum kontrol hapı, klomifen, metformin, progesteron destekleri, letrozol veya tamoksifen gibi ilaçlar ile tedavi süreci gerçekleştirilebilir.

AMH düzeyleri adet döngüsü boyunca nispeten tutarlı olduğundan, AMH testi döngü sırasında herhangi bir zamanda yapılabilir. AMH, yumurtalık kalitesi veya gecikmeli yumurtlama gibi faktörleri doğrudan göstermese de, yumurtalık rezervini ölçmek için mükemmel bir testtir. Bir kadının vücudunun, in vitro fertilizasyon (IVF) döngüsü sırasında kullanılan fertilite ilaçlarına nasıl cevap vereceği hakkında da bilgi verebilir.

Bir kadının mevcut ve gelecekteki doğurganlığını değerlendirmek için, bir doktor AMH düzeylerini aynı yaştaki diğer kadınlarla karşılaştırır. AMH seviyeleri genellikle yaşla birlikte düşse de, aşırı bir düşüş, erken menopoz veya azalan over rezervi gibi bir şeylerin yanlış olabileceğini göstermektedir. Bu nedenle, bir kadının sahip olduğu AMH düzeyi ne kadar yüksek olursa gelecekteki doğurganlık penceresi o kadar büyük olabilir. Bir kadının AMH seviyelerinin düştüğünü bilmek, doktorun gelecekteki testlerin gerekli olup olmadığını belirlemesine, in vitro fertilizasyon (IVF) döngüsünün değerini değerlendirmesine ve folikül uyarıcı ilaçların mı yoksa yumurta korumasının uygun olup olmadığına karar vermesine yardımcı olabilir. 1’den büyük bir AMH seviyesi genellikle oldukça yüksek bir over (yumurtalık) rezervi olduğunu gösterir.

Önceki İçerikTüp Bebek Hamileliğinde Yapılması Gereken Egzersizler
Sonraki İçerikFazla Kilo Tüp Bebek Başarısını Azaltır Mı?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here