Çatlatma iğnesi nedir, nasıl yapılır?

Çatlatma iğnesi nedir, nasıl yapılır? ; Tüp bebek tedavisinde belli başlı kullanılan ilaçlar ve prosedürler bulunmaktadır. Tüp bebek tedavisinde genelde anne adayında bulunan yumurta sorunları nedeni ile hormon ilaçları tedavisi yapılmaktadır. Tüp bebek tedavisinde hormon ilaçları adetin 2 veya 3.günü kullanılmaya başlanır.

Hormon ilaçlarının kullanılmasında ki amaç yaklaşık iki hafta boyunca yumurtaların daha olgun daha kalite bir hale gelmesini sağlamaktır. Böylece gebelik şansı çok daha fazla artacaktır. Yaklaşık iki hafta süren hormon ilaçları tedavisi sonrası yumurtaların toplanması gerekir. İstenilen boyuta gelen yumurtaların toplanması için ilk olarak çatlatma iğnesinin yapılması gerekir. Çatlatma iğnesi ile ovulsayon meydana getirilir. Çatlatma iğnesi yapıldıktan sonra OPU yani yumurta toplama işlemi yapılmalıdır.

Çatlatma iğnesi ile olgun yumurtalar çatlatılıp toplanır. Yumurtaların olgun ve kaliteli olması sperm ile birleştikten sonra embriyo oluşma şansını arttırmaktadır.

Çatlatma iğnesi uzmanınızın söylediği gün, saat ve yapılış şekline göre yapılmalıdır. Bu iğnenin doğru kullanılması son derece önemlidir. Bunun yanında tüp bebek tedavisinde kullanılan hormon ilaçlarının hepsinin doğru kullanılması gerekmektedir. Yanlış kullanım tedavinin başarı oranını da azaltmaktadır. Çatlatma iğnesi nedir, nasıl yapılır?

Siz not bırakın biz arayalım!

error: Content is protected !!
× Whatsapp Hattı