Doğurganlık Aşısı Nedir? Nasıl Yapılır?

Doğurganlık Aşısı Nedir? Nasıl Yapılır?
Doğurganlık Aşısı Nedir? Nasıl Yapılır?

Doğurganlık Aşısı Nedir Nasıl Yapılır? Doğurganlık aşısı diye bahsedilen tedavi Dr Halil İbrahim Tekin tarafından 4 yıldır tekrarlayan düşük yapan hastalara başarıyla uygulanmaktadır.İlaç aslında Granülosit denilen ve bir tür beyaz küre hücrelerinin koloni yapmalarını uyaran bir ilaçtır. Bu ilaç uzun yıllardan beri Türkiye’de kanser ilaçlarının yan etkilerini önlemek amacıyla kanser hastalarında kullanılmaktadır.

Doğurganlık Aşısı Nedir Doğurganlık Aşısı Nasıl Yapılır?

Dr Halil İbrahim Tekin bu filgrastim yada Neupogen isimli ilacı tekrarlayan düşük yön hastalarda başarıyla uygulamıştır. Bu ilaç tedavisi tüp bebek yaptıran hastalara herhangi bir fayda sağlamamaktadır. Bu ilacın kanıtlanmış olan faydası bir kısım tekrarlayan düşükler yaşayan hastalardır. Sebebi açıklanamayan tekrarlayan düşüklerde fayda sağladığı gözlemlenmiştir. Dr Halil İbrahim Tekin bu tedaviyi, bu şekilde adlandırılmasını adlandırılmasını doğru bulmamakta ancak bir grup tekrarlayan düşük vak’alarında faydalı olacağını düşünmektedir.

Doğurganlık aşısının en önemli özelliği, rahmin embriyoyu tutmaya çok daha yatkın bir hale getirilmesini sağlaması. Özellikle rahim duvarı kalınlaşması gibi sorunlara sahip olan hastalarda, embriyonun kolayca rahme tutunamaması, tüm tedavi opsiyonlarının işe yaramaz hale gelmesine neden olabiliyor ve sırf bu nedenle pek çok gebelik gerçekleşemiyor.

Doğurganlık aşısı  iki farklı aşamada gerçekleştirimektedir. İlk aşamada kadının adetinin 16. ila 18. günleri arasında granulosit koloni uyarıcı faktör adı verilen ve bağışıklık sistemi konusunda düzenleyici olan bir madde veriliyor. Bu madde özellikle rahim içinin daha güçlü bir hale getirilmesi için gereken altyapıyı hazırlıyor.

İkinci aşamada ise tüp bebek tedavisinde yumurta toplama aşamasında onarıcı hücreler toplanıyorlar ancak normal vakalarda da onarıcı hücreleri toplamak mümkün. Bunun ardından bu onarıcı hücreler bir kültür ortamı içerisinde çoğaltılıyorlar. Fakat normalde gebelik aşısı adı verilen aşıda bu hücreler doğrudan kullanılırlarken, doğurganlık aşısında CRH adı verilen ve beyinden salgılanan bir hormon da karışım içerisine ekleniyor.

Elde edilen kültür hücrelerinin anneye aktarılması ile birlikte rahim iç zarının kendini tamir etme ve güçlendirme kabiliyeti normalin üzerine çıkıyor.

Doğurganlık Aşısının Diğer Kullanımları

Doğurganlık aşısı sadece gebeliği başlatmak için değil, devam ettirmek için de kullanılabiliyor. Yapılan araştırmalar, doğurganlık aşısı olmuş anne adaylarında düşük oranlarının daha düşük olduğunu gösteriyor. Böylelikle arka arkaya düşük gerçekleştirmiş anne adaylarının korkularının da dindirilmesi mümkün hale geliyor.

40 yaşa kadar güvenle kullanılabilen doğurganlık aşısının herhangi bir ciddi yan etkisi de bulunmuyor. Ancak hücre toplama işlemlerinde rahme vajinal yoldan girilmesi sebebiyle kısa süreli de olsa hafif ağrılar hissetmek ve bir süreliğine dokunma hissine sahip olmak mümkün.

Uzman bir merkezde deneyimli bir ekip ile gerçekleştirilen doğurganlık aşısı, tüp bebek tedavisi ile birlikte kullanıldığında en etkin sonucu veriyor ve tedavinin daha az denemede başarılı olmasını sağlıyor.