Embriyo Gelişimi ve Rahime Tutunması

Embriyo Gelişimi ve Rahime Tutunması
Embriyo Gelişimi ve Rahime Tutunması

Embriyo Gelişimi ve Rahime Tutunması; Adet dönemi başında bir grup folikül büyümeye başlar. Fakat genellikle bunlardan yalnızca bir tanesi gelişmeye devam eder. Bu folikül baskın folikül olarak adlandırılır. İçinde olgunlaşmamış bir yumurta vardır. Her gün 1 ila 2 mm büyüyen bu folikül ostrojen üretir ve rahimin iç yüzeyini döşeyen endometriumun kalınlaşmasını sağlar. Adet dönemi 12. ile 14. Günlerinde folikülün çapı yaklaşık 22 mm’ye ulaşır. Folikül yırtılır ve olgunlaşmış yumurta serbest kalır. Rahim tüplerinin ucundaki uzantılar, tüpün uç bölgesinin yakınında olan ve döllenmeyi bekleyen yumurtayı yakalamak üzere, yumurtalığa doğru yaklaşırlar. Cinsel birleşme gerçekleşirse vajinada bulunan spermler yukarıdaki tüplere doğru hareket ederler ve sonunda yumurtaya ulaşırlar. Bunlardan bir tanesi yumurta kabuğunu delerek içine girmeyi başaracaktır.

Embriyo Gelişimi ve Rahime Tutunması

Döllenme Sonrası

Döllenmeden bir gün sonra iki çekirdekli bir hücre gözlenir ve bölünmeye başlar. Döllenmeden iki gün sonra embriyo artık 4 hücreden meydana gelmekte ve tüp boyunca rahime doğru taşınmaktadır. Dördüncü günden sonra embriyo bu dönemde Morula adını alır, bölünmeye devam eder ve iç kısımda sıvı dolu bir bölge meydana gelir. Bu oluşuma ise Blastokist denir. Blastokist rahime göç eder, etrafındaki incelen kabuk soyulur ve embriyo rahmin endometrium tabakasına tutunur.

Adet döneminin başlarında bir grup folikül büyümeye başlar. Fakat genellikle bunlardan yalnızca bir tanesi gelişmeye devam eder. Bu folikül baskın folikül olarak adlandırılır. İçinde olgunlaşmamış bir yumurta vardır. Her gün bir ile iki milimetre büyüyen bu folikül östrojen üretir ve rahimin iç yüzeyini döşeyen endometrium kalınlaşmasını sağlar. Adet dönemi on iki ile on dördüncü günlerinde folikülün çapı yaklaşık yirmi iki milimetreye ulaşır, folikül yırtılır ve olgunlaşmış yumurta serbest kalır.

Rahim tüplerinin uçlarındaki uzantılar tüpün uç bölgesinin yakınında olan ve döllenmeyi bekleyen yumurtayı yakalamak üzere yumurtalığa doğru yaklaşırlar. Cinsel birleşme gerçekleşirse vajinada bulunan spermler yukarıdaki tüplere doğru hareket ederler ve sonunda yumurtaya ulaşırlar. Bunlardan bir tanesi yumurta kabuğunu delerek içine girmeyi başaracaktır

Döllenmeden bir gün sonra iki çekirdekli bir hücre gözlenir ve bölünmeye başlar. Döllenmeden iki gün sonra embriyo artık dört hücreden meydana gelmekte ve tüp boyunca rahime doğru taşınmaktadır. Dördüncü günden sonra embriyo bu dönemde morula adını alır, bölünmeye devam eder ve iç kısımda sıvı dolu bir bölge meydana gelir. Bu oluşumaysa blastokist denir. Blastokist rahime göç eder etrafındaki incelen kabuk soyulur ve embriyo rahimin endometrium tabakasına tutunur.

Önceki İçerikYumurta Toplama ve Yan Etkileri
Sonraki İçerikTüp Bebek Tedavisinde Başarısızlık İçin Sebepler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here