Endometriozis Nasıl Tedavi Edilir?

Endometriozis Nasıl Tedavi Edilir
Endometriozis Nasıl Tedavi Edilir

Endometriozis Nasıl Tedavi Edilir;Endometriozis karın içinde veya dışında her hangi bir organın üstünde normalde sadece rahim içerisinde bulunması gereken hücre ve dokuların bulunmasıdır. Bu dokular hormonlara duyarlı olup bazen adet kanamasına benzer bir şekilde dökülerek kanama yapabilirler. Görüntü olarak minik siyah nokta şeklinden düzensizlikler kırmızı damarlanma şekline kadar değişik özellikler gösterebilir.

Endometriozis Nasıl Tedavi Edilir?

Endometriozis Teşhis

Teşhis koymak bir kaç şekilde olabilmektedir. Ameliyat esnasında gözle görerek teşhis konabilir. Eğer kistleri varsa içerisinde çikolata kıvamında ve renginde sıvı olur. Bu kistler çok kolayca patlarlar. Ayrıca ultrason yapılırken tecrübeli gözler bu kistleri tanımlayabilirler. Şüpheli durumlarda sitopatolojik inceleme ile kesin teşhis konur.Yine yan belirtiler tanıya yardımcı olur. Bu hastalık genellikle batın içerisinde yaygın yapışıklıklara sebep olur. Yapışıklıklar ilişki ve kadın doğum muayenesi yapılırken ağrıya sebep olur. Belli ağrı kesiciler bile ağrıyı geçirmezler. Tecrübeli bir hekim kolaylıkla bu hastalıktan şüphelenebilir.

Endometriozis Belirtileri

Birinci belirti karın ağrısıdır. Bu ağrı adet döneminde ve ilişkide ortaya çıkar. Az bir oranda ise sürekli ağrı vardır. Hastaların adet döneminde Ponstan adlı ilaçla bile hastaların ağrısı geçmezse Endometriozis ten şüphelenmek doğrudur. Yıllar içerisinde bu ağrıların artarak sürdüğü hastalar tarafından ifade edilir. Çok ilerleyen vakalarda bulantı, yorgunluk, kilo kaybı gözlenir. Yine bağırsaklarda yapışıklık yapan tiplerinde kabızlık veya ishal çok nadiren gözlenir. Şişme ve bağırsaklarda gaz oluşumuna yol açabilir.

Göbekte ve vagina dışında görüldüğünde adet dönemlerinde bu odaklardan kan gelebilir. Sezaryen yapılan bölgede, rahimde yerleşirse hasta hiç geçmeyen hafif kanamadan şikayetçi olabilir.

Yine komşuluk yoluyla mesanede komşuluk olursa idrarla birlikte kan çıkması ve hatta idrar yaparken ağrı yani disüri yapabilmektedir. Çok çok nadir olarak ta yerleştiği organa ait bulgulara sebep olmaktadır.

Endometriozis Sebebi (ETİYOLOJİ)

Sebebi tam olarak anlaşılmamış bir hastalıktır. Bir takım teoriler vardır ancak hiç biri kesin değildir. Adet kanıyla ters akım olursa batın içine yayılacağı düşünülmüştür. Ayrıca embriyolojik dönemden kalma hücre artıklarının bu bölgelerde büyüdüğü iddia edilmiştir.

Cerrahi yara üzerinde yine bulaşma yoluyla olabileceği düşünülmektedir ki akla yatkındır. Ancak diğer yerlerdeki hastalık odaklarını açıklamaya yetmez.

Kan yoluyla hücrelerin yayıldığı da düşünülmektedir.

Başka bir teoriye göre de endometriyumdakine benzer hücreler immun sistem tarafından tanınır ve rahim içi haricindeki yerlerde yok edilir. Bu hastalıkta ise olmamaktadır.

GÖRÜLME SIKLIĞI (İNSİDANS)

Dünya üzerinde 175 milyon kadında bu hastalığın kısırlığa yol açtığı hesaplanmıştır. Bu hastalığı taşıyan kadınların sadece üçte birinde üreme fonksiyon bozuklukları görülmektedir.

Önceki İçerikYumurta Donasyonu (Nakli) Fiyatları
Sonraki İçerikCinsiyet Belirleme Tarihçesi – Cinsiyet Tayini

4 YORUMLAR

  1. Adı kadar tatlı olmayan bir hastalık;çikolata kisti (endometriozis) Bu hastalık kimlerde görülür,nasıl tedavi edilir? teşekkür ederim paylsştığınıx bilgiler için

  2. bu zaman kadar bir çok doktora gittim ama hiçbiri bana bu konuda bilgi vermedi endometriosiz hastası olduğumu Halil İbrahim bey teşhis etti gerçekten çok deneyimli, tecrübeli, bilgili ve başarılı bir hekim kendisine minnettarım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here