ERA Testi Kimlere Yapılır?

ERA Testi Kimlere Yapılır
ERA Testi Kimlere Yapılır

ERA Testi Kimlere Yapılır;Çok kaliteli yumurta, sperm ve embriyosu  olup ta tüm diğer faktörlerin incelenmesine rağmen (HSG, genetik testler, endometrial kalınlık, tiroid hormonları) bir sebep bulunamayan, üst üste tüp bebek deneyip (en az 3 kez) gebe kalamayan 35 yaş altı kadınlara yapılır. İyi takip edilen hastalarda Endometriuma bağlı tüp bebek başarısızlık oranı %5 civarındadır.

ERA Testi Kimlere Yapılır?

Progesteron değeri normal olan hastalarda yukarıdaki durumlarda bile ERA yaptırmıyoruz.

ERA testi endometrial biyopsi ile yapılan rahmin genetik durumuna  bakılan bir testtir. Elde ettiğimiz ERA sonuçları için her 4 kadından birinde rahmin normal transfer gününde embriyoyu kabul etme sürecinde olmadığını gösterir. Bunun öncesinde veya sonrasında kabul etme aşamasında olduğunu gördük. Bu kadınlarda normal transfer ya da planlanan 5. Gün transferi yerine bunun ERA sonuçlarına göre rahmin alış kapasitesini ölçerek 5. gün yerine 7. günde veya 4. Gün şeklinde transfer yapılmasının tüp bebek başarılarını arttırması mümkün oluyor. ERA testi normal uyarılmış sikluslarda uygulanan bir test değil.

Çünkü uyarılmış sikluslarda kullanılan yüksek doz hormonlar rahim ortamını genetik çalışmalar bakımından kolay çalışılabilir hale getirmiyor. Dolayısıyla siz ERA testini ya natural-doğal sikluslarda yumurtlama zamanına takiben 7. gün civarında normalde 5. gün transferi yapıyormuşçasına yapabilirsiniz. Ya da progestron verilen uyarılmış sikluslarda progestronu takiben 5. gün ya da 7. gün şeklinde ERA testiyle örnekleme yaparak rahmin embriyo açısından alış kapasitesini ölçebilirsiniz. Bu test sonuçlarına göre planlanan embriyo transferlerinde başarının çok daha ileri aşamalara ulaşması da mümkün. Sadece embriyonun implantasyon transferi değil aynı zamanda rahminde burayı kabul eder açıdaki gün ayarlamaları da tedavide son derece önemli. Yapılan çalışmalarda artık bunu daha iyi gözlemleyebiliyoruz.Daha ileriki çalışmalarda endometrial biyopsi yerine yavaş yavaş sadece sıvı örneklemesiyle de benzer bilgiler almak mümkün olacak.

Era Testi

Başarılı bir embriyo implantasyonu için, endometriyumunun en iyi koşulda olması gereklidir. Embriyo için en ideal durum endometriyumun belirli bir kalınlığa ulaşması ve lokal kan akışının artmasıdır. Adet döngüsü sırasında, endometriyumun en ideal durumda olduğu kısa bir süre vardır. Bu aşama implantasyon penceresi olarak adlandırılır. İmplantasyon penceresi aşamasının, yumurtlama gününden sonraki 6 ile 10 gün civarında olduğu düşünülmektedir. ERA testi, bu implantasyon penceresi aşamasının beklenen zamanda olup olmadığını belirleyebilir. Bu sayede embriyo transferi için planlanacak olan zaman dilimi daha doğru ayarlanabilir.