Erkeklerde Kısırlık ve Donasyon İşlemi

Erkeklerde Kısırlık ve Donasyon İşlemi
Erkeklerde Kısırlık ve Donasyon İşlemi

Sperm Sayısı – Erkeklerde Kısırlık ve Donasyon İşlemi; Sperm donasyonu işlemi erkekte spermin olmaması, testislerinden sperm elde edilemeyen çiftlerde ya da erkeğin spermiyle gebeliğin önerilmemesi halinde uygulanmaktadır. Sperm donasyonunda kullanılan spermler, sperm bankalarından gelen her türlü tarama testlerinden geçirilmiş, bağış yapanların fiziksel, tıbbi ve etnik özellikleri kayıt altına alınmış sağlıklı erkeklerden elde edilmektedir.

Sperm donasyonu nerelerde kullanılabilir?

 • Doğuştan ya da daha sonradan yaşanan bir sebeple testislerinden sperm elde edilemeyen durumlarda
 • Spermlerin tespit edilmesine rağmen, yapısal bozuklukların belirlenmesi ve yumurtayı dölleme yeteneğinin olmaması halinde
 • Tanısı yapılmış genetik hastalıkların olduğu ve bunun çocuğa geçişinin mümkün olduğu durumlarda
 • Erkekte HIV gibi bulaşıcı hastalık taşıyıcı olması halinde
 • RH uyuşmazlığı olması halinde

Erkeklerde Kısırlık ve Donasyon İşlemi Sperm donasyonu öncesinde çiftlerden kadının takibi nasıl olur?

Sperm donasyonu öncesinde kadının muayene edilmesi, hormon testleri ile değerlendirilmesi, ultrasonografi ile tetkik edilmesi sonucunda sorun tespit edilememesi durumunda, diğer tarama testlerinin yapılarak çiftin sperm donasyonu işlemine tabi tutulması gerekir. Bu aşamadan sonra kadının hormon tetkikleri, ultrason ve yumurta takipleri yapılmalıdır.

Sperm donasyonunda dikkat edilmesi gereken konular nelerdir?

Sperm donasyonunda kullanılacak spermler, sperm bankasından temin edilmeli ve sağlıklı erkeklerden alınması gerekir. Bunlar özel koşullarda dondurulmuş olmalıdır. Sperm bankalarında bulunan spermlerin sertifikalarında tarama testlerinden başka, bağışçının eğitim durumu, fiziksel özellikleri ve etnik kökeni hakkında bilgilerde yer almaktadır.

Sperm bankasına bağışta bulunan kişilere yapılan testler nelerdir?

 • Hepatit B ve Hepatit C
 • HIV
 • Sifilis
 • Klamidya
 • Gonore
 • Karyotip

Bu testler sonucunda sorun tespit edilmediğinde, bağışçı donör programına kabul edilir. Bunların dışında sperm donasyonunun yapıldığı ülke mevzuatına göre ilave başka testler yapılabilir.

Sperm donasyonunda çift için kullanılacak sperm nasıl belirlenir?

Tarama testlerinden geçmiş, sağlıklı, RH faktörü ve kan grubu belirlenmiş ve fiziksel özellikleri alıcı anne ve baba içinde uyum içinde olacak spermler belirlenir. Kadından yumurta toplama aşamasında, tercihi yapılan dondurulmuş sperm çözdürülür. Yumurtalar sırayla mikroenjeksiyon aşamasından geçirilir. Ardından belirlenen günde embriyo transferi yapılır.

Sperm donasyonu başarısı nasıl olur?

Sağlıklı sperm ile yapılan sperm donasyonunun başarı şansı kadının yaşı, tedaviye verdiği yanıt ve yumurta rezervi ile ilgilidir. Bu işlem sırasında da çoğul gebelikler olabilir.