Erken Menopoz Kimlerde Görülür?

Menopoza Giren Kadın Hamile Kalır mı?
Menopoza Giren Kadın Hamile Kalır mı?

Erken Menopoz Kimlerde Görülür? Bir kadında adet kanamalarının başlayıp düzenli hale geldikten sonra, 40 yaşından önce kalıcı olarak kesilmesine erken menopoz denir. Menopoz yaşı ortalama 45-47 olup 40 ile 50 yaş arası erken menopoz olarak değerlendirilmez. Erken menopoz doğal bir durum olmamaktadır.

Erken menopoza çeşitli hastalıklar neden olmaktadır. Yumurtalıkların erken yaşta tükenmesine neden olan bazı hastalıklar vardır. Bağışıklık sistemine zarar vererek yumurtalıklara etki eden otoimmun hastalıklar bunlardan bazılarıdır. Ayrıca jinekolojik hastalıklardan dolayı cerrahi işlem sırasında yumurtalıkların zarar görmesi, kanser hastalığının tedavisinde uygulanan kemoterapi ve radyoterapi esnasında yumurtalıkların hasar görmesi de erken menopoza neden olur.

Bunların haricinde meslek seçimi, sigara, alkol kullanımı gibi yaşam tarzı ve alışkanlıkları ve strese maruz kalmak yumurtalıkları tüketerek erken menopoz oluşumunu tetikler. Aşırı stres hormonal bozukluklara, adet düzensizliklerine ve yumurtalıkların erken tükenmesine neden olduğu gibi daha birçok hastalığın oluşmasına yol açmaktadır. Beslenme şeklinin de sağlıksız ve düzensiz olması da hormonal hastalıkların oluşumuna yol açtığından erken menopozun bir diğer nedenidir.

Adet kanamasının zamanından önce tamamen kesilmesi ile birlikte başlayan erken menopoz durumunda sinirlilik, gerginlik, stres ve hatta depresyon gibi bir takım psikolojik sorunlar ortaya çıkmaktadır. Azalan hormon üretiminden dolayı terleme ve ateş basması kadınları zor durumda bırakmaktadır. Uyku durumunda bozukluklar, cinsel isteksizlik bu dönemde görülebilir. Daha da önemlisi menopoz en başta kemik erimesi gibi ciddi hastalıklara neden olabilmektedir.

Erken menopozun oluşması ile kadının yumurta hücreleri yetersiz olduğundan gebelik oluşması ihtimali çok azdır. Bu da çocuk sahibi olmak isteyen bir kadının psikolojisini olumsuz yönde etkileyen bir faktördür. Özellikle ailede böyle kalıtsal bir durum var ise çocuk sahibi olma yaşı ertelenmemelidir.

Erken Menopoz Kimlerde Görülür?

Erken Menopoz Tedavisi

Genetik olarak annenin veya ablanın menopoz yaşı erken ise önceden önlemler alınmalıdır. Çünkü ailede olan böyle bir durum erken menopozun başlama ihtimalini arttıran bir nedendir. Bu durumda olan kadınlar rutin kontrollerini yaptırmalı ve hormonal testlerle birlikte ultrasonografi ile yumurtalıkların durumuna bakılıp ölçüm sonucunu almaları gereklidir. Ölçümlerle yumurtalık rezervi kadınlar için yumurta hücresi sayısı konusunda bilgi verir.

Önceki İçerikKimler Yumurta Bağışı Yapabilir?
Sonraki İçerikYumurta Donasyonunda Başarı Şansı Kaçtır?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here