Histeroskopi Kimlere Yapılır?

Histeroskopi Kimlere Yapılır?
Histeroskopi Kimlere Yapılır?

Histeroskopi Kimlere Yapılır; Son yıllarda, hekimlerin histeroskopiyi gereğinden fazla kullanmaları ki bunu bizzat kendi pratik uygulamalarımızda izlemekteyiz, hastalarımızın kafalarında soru işareti yaratmaktadır.

HANGİ HASTALARA VE HANGİ HASTALIKLARDA HİSTEROSKOPİ YAPILMALIDIR?

Büyük hastane zincirlerinin çalıştırdıkları hekimleri daha verimli çalıştırma istekleri,işlemin çok kolay ve risksiz olması,yada suiistimal gibi nedenlerle eski yıllara oranla çok miktarda hastaya histeroskopi yapıldığını tesbit etmekteyiz.

  1. Rahim içine doğru büyüyen Miyomlar
  2. Rahim içindeki Polipler
  3. HSG (Rahim Filmi)  ile kanıtlanmış rahim içi yapışıklıklar. (Adhezyon,sineşi)
  4. Geçirilmiş bir Histeroskopi,Miyom ameliyatı veya kürtaj sonrası adet göremeyen hastalar.(Menapoz hariç)
  5. Spiral çıkarılması
  6. Rahim içindeki tüm oral kitle mevcudiyeti, tüberküloz gibi non spesifik hastalıklardan biyopsi alma.

Histeroskopi Kimlere Yapılır? Gereksiz Histeroskopi uygulamalarını aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz.

1Endometriyumda histeroskopi yoluyla hasar oluşturma yada parça alma veya biyopsi yapma ile ilgili olarak hastanın yönlendirilip tüp bebek uygulamasında gebelik şansının artığının söylenmesi .Bu gebeliğin arttığının söylenmesi görüşü hiçbir bilimsel temele dayanmamaktadır.Bu rahim çizme ile ilgili şimdiye kadar yapılmış 13 adet çalışma bulunmuştur. Bu çalışmaların arasında ciddi olan bir adeti vardır.Ciddi bir dergi olan “Fertil Steril”de yayınlanmış olup çok değerli İsrail ve İngiliz bilim adamları tarafından yapılmıştır. Bu tip rahim çizme ve benzeri işlemlerin hiçbir faydası olmadığı bu grup tarafından bildirilmişdir. Diğer rahim çizmenin faydalı olduğunu iddaa eden yazılar genellikle ciddi olmayan dergilerde yayınlanmış olup araştırmacıları da bilimsel açıdan zayıf kalmış ülkelerin vatandaşlarıdır.

2-Hastanın tüp bebek uygulaması öncesi veya sonrası rahimi kontrol etme amacıyla Histeroskopi’ye ikna edilmesi;

Bu yaklaşımın da hiçbir bilimsel temeli yoktur. Rahimle ilgili bilgilerin tamamı çok daha basit olan Ultarasonografi veya rahim filmiyle alınabilir.

3- Rahmi Temizlemek veya rahim içinde gerçekte olmayan perde ve bölmeyi açmak.

Bu yaklaşım da son derecede yakışıksızdır. Kalp şeklinde, hatta “y “harfi veya ortası açık ” v “ harfi şeklindeki bir çok doğal rahim şekli gereksiz yere perde veya bölme var denilerek ameliyat edilmektedir.Bu yaklaşımı aşmak için bir diğer doktordan fikir almak doğru olur.

  • HİSTEROSKOPİ-HİSTEROSKOPİ KİMLERE YAPILIR-HİSTEROSKOPİ GEREKTİREN DURUMLAR
  • RAHİM ÇİZME – RAHİM ÇİZDİRME VE TÜPBEBEK-RAHİM DUVARI ÇİZDİRME
  • ENDOMETRİAL HASAR OLUŞTURMA-HİSTEROSKOPİ POLİP-HİSTEROSKOPİ MİYOM
  • SCRATCHİNG OF THE ENDOMETRİYUM