İnfertilite Nedenleri Nelerdir?

İnfertilite Nedenleri Nelerdir
İnfertilite Nedenleri Nelerdir

İnfertilite Nedenleri Nelerdir?Kadın ve erkekte işlerin yolunda gitmediğinin bazı belirtileri olabilir. Kadınlarda en dikkat çeken belirti adet düzeninde kısalmalar ve bazen uzamalardır. Kanama miktarının azalması nadiren de uzaması üreme fonksiyonlarında sorun olduğu anlamını taşır. Hiç adet olamama hali de çok ciddiye alınacak bir durumdur.
Erkekte ise sadece skrotum denilen torbaların içerisinde testislerin olmaması şeklindeki bulgular acilen müdahale gerektirir. Şişme ve ağrı da önemlidir.

İnfertilite Nedenleri Nelerdir? İnfertiliteye Yol Açan Durumlar

Başka bir organda örneğin körbarsak denilen apendiks, ameliyat geçirilse komşuluk nedeniyle ve yine üreme organlarında geçirilmiş cerrahi operasyonlar yapışıklıklara sebep olabilirler.

Bazı ağır ilaç tedavileri (kemoterapi, radyoterapi) gibi hızlı üreyen dokular üzerinde dokuların ölümüne sebep olurlar.

Geçirilmiş ateşli hastalık (kabakulak) özellikle erkeklerde sperm hücrelerinin tükenmesine yol açabilir.

Radyasyona maruz kalma aynı şekilde doku tahribatına sebep olur.

Genetik hastalıklar (Kleinfelter, Y delesyonu, Robertsonian translokasyon ve bir çok henüz adı konulamamış genetik hastalık) erken menopoz ve sperm ana hücrelerinin ölümüne sebep olurlar.

Diyabet, tiroid hastalıkları, hipofiz adı verilen burnun üstünde bulunan salgı bezinin büyüyerek fazladan süt hormonu (prolaktin hormonu) salgılaması ki adet düzeni bozulur.
Erkekte azospermi (Sperm üretiminin olmaması), ancak mikroskop altında anlaşılabilir.
Erkekte sperm kalitesinin kötü olması, hareketinin az olması ve şekil bozuklukları  tanıda önem taşır.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan klamidya, mikoplazma ve ureoplazma türü mikroplar tüplerin tıkanmasına ve aynı şekilde erkekte olursa eşine bulaştırarak kısırlığa sebep olurlar.

Kadında yumurtlama problemleri ve yumurta kalitesi en sık rastlanan infertilite sebeplerinden biridir.

Kadında tüplerin tıkalı olması yüzünden yumurta ve sperm buluşamazlar. Bu durumda tedavi seçeneği olarak günümüzde, tüp bebek yaptırma gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Daha önceleri ameliyatla tüplerin açılması denenmekteydi. Ancak tüpler çok hassas dokular olduğundan başarı şansı çok düşüktü.

Kadında yaş faktörü gebelik şansı anlamında çok önemlidir. Maalesef yaşla birlikte yumurta hücresindeki telomer denilen kalıtımla ilgili yapılar erkeğe göre daha hızlı kısalırlar. Tüp bebek yaptıracak olanlar yaş konusunun sonuç üzerinde en belirleyici faktör olduğunu unutmamalıdırlar. Birçok kez 45 li yaşlara yakın kişilere embriyolarınız çok güzel denilerek hastaların gereğinden fazla tüpbebek işleminde ümitlendirildiğini görmekteyiz.

Kadında FSH seviyesi, AMH ve İnhibin seviyesi yumurta rezervi hakkında bilgi vermektedir. Ancak tanıda en belirleyici olan “antral folikül” öncül foliküllerdir.

Endometriozis, tüplerin tıkanması, yumurtaların döllenmesi noktasında olumsuz etki yapmaktadır. Kişisel tecrübe ve kanaatimiz Endometrium üzerinde olumsuz etkisi olmadığı yönündedir. Yumurta donasyonu yapanlarda gebelik oranları Endometriozis olmayanlarla aynıdır. Endometriozis bazen çok dramatik ve ağrılı seyreder ancak kadınlar gebe kalmakta zorlanmazlar. Genelde bu hastalık infertilite sebebidir.

Menopoz yumurtanın ve yumurtlamanın bittiğini gösterir ve ancak yumurtayı başka bir kadından alarak hastalar gebe kalabilirler.