Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi Neden Kuruldu

Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi Neden Kuruldu?
Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi Neden Kuruldu?

Kıbrıs her alanda olduğu gibi sağlık sektöründe de dünya standartlarında gelişmelere sahne oluyor. Özellikle tüp bebek alanında önemli başarılara imza atan Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi bu anlamda sektörün öncülerinden olmaktadır. Kuruluş tüp bebek alanında sadece Kıbrıs halkına değil yurt dışına da hizmet vererek ülkede sağlık sektörünün ve turizminin gelişmesinde önemli rol oynamaktadır.

Kıbrıs tüp bebek sadece normal ivf ya da sadece tüp bebek yapmak için kurulmamıştır. Bu merkez ayrıca dünyada var olan, avrupanın birçok yerinde ve amerikada var olan donasyon işlemleri yapmak için de kurulmuştur.

Doğuştan yumurtası olmayan ve ya sonradan yumurta üretisini kaybetmiş, ameliyat olmuş kemoterapi almış ve bunun gibi kişilerde ya da doğuştan hiç sperm üretimi olmayan, sonradan kabakulak geçirmiş, ameliyat olmuş, tümör geçirmiş testisleri alınmış kişilerde sperm üretimi olmaz. O zaman ne yapmak lazım; ya bu kişiler bebek sahibi olamayacaklar ya da donasyon yoluyla çocuk sahibi olacaklardır.

Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi Neden Kuruldu?

Yumurta donasyonu ile bebek sahibi olan bir kadın düşünün ki, kendi hamile kalıyor, kendi gebeliğini taşıyor, kendisi doğum yapıyor ve bebeğini emziriyor. Bu tam bir anne değilse nedir? Sperm de babadan geldiğine göre, bu evlat ailenin tam bir çocuğu haline geliyor.

Sperm donasyonuna gelince, yumurta anneden, yani annenin yine tam çocuğu, sperm bankadan, baba genetik baba değil, ama yinede ailenin % 50 çocuğu oluyor. Donasyonun dünyada bu denli tutulmasının nedeni de budur.

Türkiye ve birçok Avrupa ülkesinde kanunen yasak olan tedavilerin uygulanmasında elverişli bir ortam olan. Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyetinde yıllardan beri birçok hastamızı prens ve prenses yaptık.

Tüp bebek uygulamasında her yumurta başına 250 bin adet sperm kullanılır. Döllenmeye bırakılan yumurtalar ertesi gün döllenmezlerse ICSI işlemi yapılamaz.

KKTC’ de çok miktarda işlemi başarıyla gerçekleştirmiştir.

Bu paralelde en modern ve gelişmiş cihazlarla ve en tecrübeli embriyologlarla çalışmalarını sürdürmektedir. Güçlü teknoloji ve alt yapıya sahip, dünya standartlarında Embriyoloji Laboratuvarı mevcuttur.