Kimler Yumurta Bağışı Yapabilir?

kimler yumurta bağışı yapabilir
kimler yumurta bağışı yapabilir

Kimler Yumurta Bağışı Yapabilir sorusunun cevabı çeşitli durumlara göre değişmektedir.Gebelik isteğindeki kadınların menopoz, erken menopoz, ameliyat, kalıtımsal ve hormonal nedenlerle, yumurtalıklarında üreme fonksiyonu olmamasından dolayı doğum yapması mümkün değildir. Gebeliğin gerçekleşmeyeceği durumlarda donörden elde edilen yumurtalar ile yumurta donasyonu işlemi uygulanır. Donörden elde edilen yumurta hücreleri, kadının eşinden alınan spermlerle döllenmesinden elde edilen embriyo, kadının rahmine transfer edilmesine yumurta donasyonu denir.

Kimler Yumurta Bağışı Yapabilir?

Donör gönüllü olarak yumurta bağışını yapan kişidir. Yumurta donörü bağış için başvuruda bulunduğu zaman çeşitli araştırmalar yapılarak, genel bir sağlık taramasından geçirilir. Bu yüzden bağışta bulunacak kişinin en başta mental olarak her iki yumurtalığının da uygun sağlık koşullarına sahip olması gerekir. Daha önce doğum yapmış ve sağlıklı çocuk doğurmuş kişiler uygun kategoridedir. Kesinlikle 20-29 yaş arasında olan gençler tercih edilmektedir. Bu yaştan sonrakiler donör olarak kabul edilmemektedir. Donör olacak kişilerin vücut kitle endeksleri 19-29 aralığında olması uygundur. 80 kilonun üstünde olanlar donör olmak için uygun değildir. Önceki hayatında enfeksiyona bağlı bir takım hastalıklar geçirenler, genetik rahatsızlıkları olanlar ya da ailesinde kalıtsal bazı rahatsızlıkları olanlar bağış kapsamı dışında tutulurlar. Ayrıca araştırmalarda kan grupları ve Rh durumları saptanarak uygunluk tespit edilir. Çünkü donörle çiftin kan grubunun uyumlu olması gerekir. Bunların haricinde ailesinde zeka geriliği olup olmadığı araştırılır. Madde bağımlılığı olanlar, sigara kullananlar, psikoaktif ilaç kullananlar ya da çok fazla ilaç kullanmak durumunda kalmış olanlar donör için uygun aday değillerdir.

Yumurtayı bağışlayan donör, çiftin daha önceden tanıdığı birisi ya da hiç tanımadığı birisi olabilir. Bu tamamen çiftin tercihine kalmıştır. Donör seçimi yapılırken bir diğer önemli kriter fiziksel özelliklerdir. Çünkü embriyonun genetik olarak % 50’si donöre ait olacaktır. Bu yüzden donörün saç rengi, göz rengi, boyu, kilosu, vücut yapısı gibi özellikler öğrenilir.

Donör olacak kişi adetinin 2. veya 3.gününde tedavi programına alınır. Tedavide yumurtaları gelişmesi için ilaç verilir. Yaklaşık 10-12 gün doktor takibinde olacaktır. Yumurta hücrelerinin alınacağı gün anestezi altında ağrısız bir şekilde yumurta toplama işlemi yapılır. Donör aynı gün hastaneden taburcu olabilir. Yapılan işlem doğurganlığa herhangi bir zarar vermemektedir.

Önceki İçerikTüp Bebek Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler
Sonraki İçerikErken Menopoz Kimlerde Görülür?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here