Kimlere Yumurta Nakli Yapılır?

Kimlere Yumurta Nakli Yapılır
Kimlere Yumurta Nakli Yapılır

Tüp bebek tedavisinde kimlere yumurta nakli yapılır? Her hangi bir sebeple gebe kalmak için yeterli yumurtası olmayan kadınlar için en geçerli tedavi olan yumurta nakli uygulanır. 

Aşağıdaki durumlar genellikle söz konusudur.

  • Rahmi olan fakat erken menopoza girmiş yumurta üretimi olmayan kadınlar.
  • Turner’s sendromu gibi kalıtsal bozukluğu olan kadınlar
  • Hastalık nedeniyle yumurtalıkları alınmış kadınlar
  • Kanser hastalığı için Kemoterapi, ışın tedavisi gibi tedaviler almış olan kadınlar
  • İlaç tedavisi ile yumurtalıkları az uyarılan ya da hiç uyarılamayan kadınlar.
  • Hemofili, Duchenne’s muscular distrofisi, Huntington’s koreası gibi kadında bulunan taşıyıcı gen ile çocuğuna geçebilen kalıtsal hastalık geçirme riski olanlar.
  • Tekrarlayan başarısız tüp bebek denemesi olanlar
  • İleri yaşa bağlı olarak yumurta rezervi ve kalitesi gebelik için yeterli olmayan kadınlar
  • X genine bağlı genetik geçişli hastalıkları olan kadınlar

Kimlere Yumurta Nakli Yapılır?

Son dönemde uygulanan tüp bebek yöntemleriyle çocuk sahibi olmak isteyen binlerce ailenin yüzü gülüyor.

Bu yöntemlerden biri de “yumurta nakli” Yumurta nakli, yumurta üretemeyen kadınların, genç, sağlıklı ve doğurganlığı kanıtlanmış başka bir kadının yumurtalarıyla, kendi eşinin sperminin döllenmesi sonucu yapılan bir tüp bebek uygulaması. Elde edilen embriyolar kadının rahmine transfer edilerek gebelik elde ediliyor.

Burada akla gelen ilk sorulardan biri tanıdık birinden, akrabadan yumurta alınıp alınamayacağı? Yanıt olarak, alınabilir diyebiliriz. Çocuk sahibi olmak isteyen kişiler kız kardeşleri, kuzenleri ve arkadaşlarından da bağış alabiliyorlar.

70 yaşında bir kadının bile hormon desteği ile yumurta nakli yapılarak anne olabilir Fakat ardından hemen uyarıyor: “Unutmamalı ki ileri yaş gebelikleri, gebelik ile doğum komplikasyonlarını birkaç kat artırmakta. Özellikle de yüksek tansiyon ve diyabet gibi hastalıklar yüzünden. Anne hayatını tehdit edebilecek komplikasyonlar nedeni ile yumurta naklinin 50 yaş ile sınırlandırılması daha doğru. Avrupa ve ABD’de kabul gören yaş hududu da bu zaten” diyerek fazla geç kalınmaması gerektiğini belirtiyor. Bu yolla anne olma oranının yüzde 70 olduğunu söyleyen Tekin, tam garanti verememelerinin sebebini ise eşin sperm kalitesinin düşük olma ihtimali olarak açıklıyor.

Türkiye’de uygulanmıyor

Ancak yumurta nakli Türkiye’de yasak olduğu için, nakil yaptırmak isteyen kadınlar annelik şansını yurtdışında arıyor. En çok tercih edilen ülke ise Kıbrıs! Tercih edilen diğer ülkeler ise Yunanistan, İngiltere, Amerika, İsrail ve Belçika. 10 yıldır tüp bebek ameliyatları yapan Ortadoğu ve Balkanlar Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi Direktörü Operatör Doktor Halil İbrahim Tekin, Kıbrıs’a tüp bebek için ayda 100 kadar Türk kadınının geldiğini belirtiyor.

Parası olan Türkler’in Amerika’ya, orta sınıfın Kıbrıs’a, parası olmayanların da Yunanistan’da Girit’e gittiğini belirten Tekin, işlemin Türkiye gibi dini görüşlerin önemli olduğu ülkelerde yasak olmasının normal olduğunu belirtiyor.

Türkiye’den her ay 20-25 kadar kadının anne olmak için Girit’i tercih ettiğini belirten Vural da, onlara yumurta bağışı yapanların çocuklu Türk kadınlar olduğunu söylüyor. Burada kadının daha önce doğum yapmış olması olumlu bir unsur olarak kabul ediliyor. Doğum yapmış kadından alınan yumurtayla gebelik şansı yüzde 70-75 iken, doğum yapmamış kadından alınan yumurtada oran yüzde 30-35’e düşüyor.

Yumurtaların satıldığı doğrulanmıyor

Bir süre önce, haber bültenlerinde ve kadın programlarında bağışçı kadınların bazılarının ve hatta pek çok Kıbrıslı üniversite öğrencisinin 1000 Dolar ve daha yüksek meblağlara yumurtalarını sattığı tartışılmıştı. Ancak görüştüğümüz hiçbir doktor bunu kabul etmiyor. Girit’te parayla yumurta bağışının yapılmadığını söyleniyor bazen bağış yapan kadınların kendi tedavilerini bedavaya getirdiğini ekliyor. Yani sperm eksikliği nedeniyle gelen bir erkeğin karısı yumurta bağışında bulunarak eşinin tedavisini bedavaya getirebiliyor.

Doktorlar bu noktada özellikle, sadece yol, konaklama gibi yapılan harcamaların karşılandığını belirtiyorlar. Dr. İbrahim Tekin “Alıcı aileler, donörlere yardım edebiliyor. Bunun adına kompansasyon deniyor. Yumurta bağışlamaya razı olan kadının zaman ve iş gücü kaybını karşılamaya yönelik ödenen ücretler yani” diyerek konuya biraz daha açıklık getiriyor.