Menopoz Belirtileri ve Menopoz Tedavi Yöntemleri Nelerdir

Menopoz Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
Menopoz Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Menopoz Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Menopoz, genelde en erken 40 yaşından itibaren 55 yaşına kadar olan süre içerisinde görülür. ilk menopoz belirtileri ilk başlarda adet kanamalarının düzensiz bir hale gelmesi ile kendini gösterir. Hormon üretiminin azalması ile de kanamalar düzensizlik gösterir. Daha sonra adet kanaması tamamen kesilir. Son adet kanamasından itibaren menopoz dönemi başlamış olur. Hayatın bu doğal süreci bir kadının yaşamının üçte birine tekabül eder. Menopoz bilinen belirtilerle geçerse çok büyük rahatsızlık duyulmadan yaşanabilir. Ancak menopoz bir kadının hayatını kötü bir şekilde de değiştirebilir. Çünkü bu dönemde oluşan bazı değişiklikler birçok hastalığa zemin yarattığı üzere bir kadının hayatını olumsuz yönde etkileyebilir. En sık görülen rahatsızlık, azalan hormon üretiminden dolayı terleme ve ateş basmasıdır.

Menopoz Belirtileri Nelerdir?

Adet dönemindeki kanamaların azalması ile yumurtlama da azaldığından hamile kalma ihtimali de azalır. Östrojen hormonun azalması ile özellikle geceleri terleme, ateş basması, çarpıntı, yüzde kızarıklar belirtilerden bazılarıdır. Tabi ki bu menopoz belirtileri kişiden kişiye değişiklik gösterir.Menopoz dönemi ilerledikçe rahatsızlar da azalmaya başlar. Bunların haricinde psikolojik rahatsızlıklar oluşmaktadır. Sinirlilik ve gerginlik haricinde depresyon belirtileri de gözlenebilir.Uykuda büyük ölçüde düzensizlik başlar. Çok uyuma, verimsiz uyuma ya da uyuyama problemleri yaşanır. Ayrıca baş ve kas ağrısı, eklem ağrısı klasik belirtilerden bazılarıdır. Uzun dönemde ise kemik erimesi gelmektedir. Çünkü östrojen hormonun azalması kemiklerin güçsüzleşmesine hatta kemiklerin kırılmasına ve hasar görmesine yol açar. Kalp ve damar rahatsızlıkları da uzun dönemde çıkabilmektedir. Bunların haricinde cinsel ilişki esnasında ağrı duyma, yanma ve hafif kanama görülebilir.

Menopoz Tedavi Yöntemleri

Günümüzde laboratuvar ortamında yumurtalık hormonları üretilerek menopozda ortaya çıkabilecek olumsuzlukların önlenebilmesi sağlanmaktadır. Ayrıca kemik erimesini önlemek için kalsiyum takviyesi yapılabilir. Östrojen tedavisi ağız yolu ile ya da cilde yapıştırma yöntemi ile yapılması mümkündür. Bu tedavi aynı zamanda Alzheimer hastalığı, bağırsak kanseri ve kalp damar hastalıklarının azalmasını sağlar. Fakat östrojen her bir kimseye uygulanmaz. Karaciğer hastalığı,rahim kanseri, meme kanseri, damar pıhtılaşması gibi hastalıkları olanlar için östrojen tedavisi sakıncalı olduğundan, rahatsızlıkları ile ilgili doktorlarıyla görüşmeden başka bir tedaviye girmemeleri gerekir.

Önceki İçerikMenopoz Dönemine Giren Kadın Hamile Kalır mı?
Sonraki İçerikTüp Bebek Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here