Menopoz Döneminde Hamile Kalmak

Menopoz Döneminde Hamile Kalmak
Menopoz Döneminde Hamile Kalmak

Menopozda Hamile Kalınabilir mi?

Menopoz döneminde hamile kalmak; Bayanların korkulu rüyalarından biri olan bazen erken olarak yaşanan menopoz döneminde yada sonrasında hamile kalmak sanıldığı kadar zor değildir. Menopoz bayanlarda genellikle kırk yaşından sonra başlar. Tabi ki bu yaştan daha önce de menopoz dönemine girilebilir. Bu duruma ise erken menopoz denilmektedir. Erken menopoz yapılan araştırmalara göre kadınların sadece yüzde sekizlik kısmında meydana gelmektedir.

Menopoz Belirtileri

Menopoz yumurtalıkların işlevini kaybetmesi sonucu ortaya çıkar. Bilinen değerlere göre bir kadının yumurtalığının çalışıp görevini yerine getirme süresi yaklaşık olarak 35 yıldır. Bu yüzden bu yaştan sonra menopoz dönemi başlamaktadır. Menopozun en belirgin belirtisi ise adet kanamalarının kesilmesidir. Ergenlik çağından itibaren adet kanaması gören bayanlarda adetin kesilmesi ile erken menopoz ya da yaştan dolayı başlayan menopoz dönemi başlar. Menopoz döneminde ki kadın da duygu değişimlerine rastlanır. Sıcak basması olarak tabir edilen durum sıkça yaşanır. Sinirli olma, uyku düzeninin bozulması da bilinen belirtiler arasında yer alır. Bu durumlara neden olan şey ise östrojen hormonunda ki değişimlerdir.

Menopoz Döneminde Hamile Kalmak

Menopozun başlaması ile kadınlarda üreme durur. Menopoza giren bayanların hamile kalma durumu zorlaşır. Halk arasında menopoza giren kadının asla çocuk sahibi olamayacağı düşüncesi vardır. Ama yumurta donasyonu (yumurta nakli) tedavisi ile çocuk sahibi olabilir. Yumurta donasyonu kısaca başkasının yumurtası ile hamile kalma durumudur. Günümüzde çoğu kişi üreme hücrelerini bağışlamaktadır. Ülkemizde yasak olan donasyon işlemleri Kıbrıs’ta yapılmaktadır.

Genç yaş grubu ve sağlıklı kişilerden alınan yumurta ya da sperm hücreleri özel yerlerde saklanmaktadır. Donasyon işlemi yaptırmak isteyen kişiler tedaviye başlamaya karar verdikten sonra süreç kolay olarak ilerlemektedir. Bağış yapan kişilerin kimlikleri gizli tutularak bu işlemler yapılmaktadır. Yumurta donasyonu başkasının yumurtası ile baba adayının sperminin birleştirilip oluşan embriyonun asıl anne adayına aktarılması işlemidir. Asıl anne adayına embriyo yerleştirilmeden önce rahim bu duruma hazırlanır. Embriyonun rahimde tutunabilmesi için ilaç tedavisi ve iğneler yapılır. Eğer rahim bu duruma hazırlanmaz ise embriyo rahimde tutunamaz ve düşük meydana gelir.

Önceki İçerikTüp Bebek Merkezi Seçiminde Önemli Hususlar
Sonraki İçerikTüp Bebek Tedavisinde Süreç

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here