Menopoz Dönemine Giren Kadın Hamile Kalır mı?

Menopoza Giren Kadın Hamile Kalır mı?
Menopoza Giren Kadın Hamile Kalır mı?

Menopoza Giren Kadın Hamile Kalır mı? Menopoz dönemi, kadınlarda adet görmenin tamamen bittiği dönemdir. Bu döneme giren kadınların hamile kalabilme ihtimalleri özellikle menopoz başlangıç zamanlarında düşünülebilir. Her ne kadar tıbben menopoz evresinde kadınların yumurta üretkenliği imkânsız hale gelse de çok ender durumlarda hamilelik oluşabilir. Menopoz dönemine girerken, öncesinde adet düzensizlikleri, adet zamanlarının değişmesi gibi durumlar yaşanabilir. Bu süreçte yumurta hücreleri azalmakta olduğu için hala hamile kalma durumu oluşabilir. Bazen adet düzensizliğinin yaşanması ya da âdetin tamamen kesilmesi başka rahatsızlıklardan da kaynaklanabilir. O yüzden doktor muayenesinden geçmeden bir tanı koymak yanlış olur. Doktorun yaptığı tektik ve araştırmaların sonunda, adet düzensizliklerin nedeninin menopoz başlangıcı olduğu anlaşıldığında, psikolojik olarak etkilenen kadının tamamen âdeti sona erebilir. Ama tam bir menopoz başlamamıştır. Bu durumda hamile kalabilme ihtimali hala vardır.

Menopoza Giren Kadın Hamile Kalır mı?

Menopoza giren kadının yumurtalık ve yumurta hücreleri yok olduğundan hamile kalma durumu söz konusu değildir. Bu dönemdeki kadınların üremesi tamamen sonlanır ve ilişki sonrası hamile kalma durumu ortadan kaybolur. Normal bir evre olan 40 yaşından sonra menopoz dönemine yaklaşılırken, bu yaştaki çiftler genellikle ya çocuk sahibi olmuş ya da çocuk sahibi olmayı düşünmeyen çiftler olabilir. O yüzden bu çiftler için sürpriz bir gebelik istenilmeyen bir durum olacağından, hamilelikten korunmak her zamankinden önemlidir.

Ancak erken yaşta bu döneme giren kadınlar için çocuk sahibi olamamak, kadında büyük bir hayal kırıklığı yaratabilir. Üreme fonksiyonu sona ermiş, yumurtalıklarında üreme için yeterli fonksiyonu kalmamış kadınlar, bu durumda yumurta donasyonu uygulamasına yönelebilir. Gebelik isteğindeki kadının eşiyle birlikte başvurduğu yumurta donasyonu işleminde, yumurta bağışı yapan bir donör seçilerek, donörden elde edilen yumurta hücrelerinin, eşlerden alınan spermlerle mikroenjeksiyon yöntemi ile döllendirilir. Döllenme sonrası oluşan embriyo kadının rahmine transfer edilir. Tabii bu uygulama öncesi tüm sağlık taramaları ve testler yapılmış olup elde edilen veriler analiz edilerek, çiftlerle donörün uyumu araştırılır. Hamile kalma olasılığı başarı oranı bir hayli yüksek olan bu işlem, erken menopoza girmiş ve çocuk sahibi olma umudunu hepten kaybetmiş çiftler için tercih edilen bir uygulamadır.

Önceki İçerikMenopozdan Sonra Çocuğunuza Kavuşmak Hayal Değil
Sonraki İçerikMenopoz Belirtileri ve Menopoz Tedavi Yöntemleri Nelerdir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here