Mevsimlerin Tüp Bebek Tedavisinde Başarıya Etkisi

Mevsimlerin Tüp Bebek Tedavisinde Başarıya Etkisi
Mevsimlerin Tüp Bebek Tedavisinde Başarıya Etkisi

Mevsimlerin Tüp Bebek Tedavisinde Başarıya Etkisi

Mevsimlerin tüp bebek tedavisinde başarıya etkisi; Tüp bebek tedavisinde başarıyı etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Bu faktörler yapılan genel araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır. Tüp bebek tedavisinde başarıyı etkileyen faktörler arasında uzman başarısı, uygulamanın yapıldığı merkez, anne adayının sağlık durumu, anne adayının hamilelik boyunca yaptığı aktiviteler, beslenme, kullanılan ilaçlar, tedavinin yapıldığı mevsim gibi durumlar yer almaktadır.

Yapılan bazı çalışmalara göre tüp bebek tedavisinde mevsimlerin etkisi gözlenmiştir. Sonuçlarda ise ilk ve sonbahar aylarında tüp bebek tedavi başarısının daha yüksek olduğu gözlenmiştir. Hava sıcaklığının bu mevsimlerde daha normal yani daha uygun olması tedaviyi dolaylı olarak etkilemektedir. Örneğin tropikal bölgelerde sıcaklık daha fazla olduğu için başarı şansı diğer mevsimlere göre daha azdır. Çünkü çok sıcak olması insan sağlığını etkilemektedir.

Mevsimlerin tüp bebek tedavisinde başarıya etkisi

Araştırmaların sonucunda etki derecesi sonuçları;

  • Yaz aylarında başarı en düşük olarak gözlenmiş ve bu oran %18 olarak ölçülmüştür.
  • Kış aylarında bu oran %21 olarak ölçülmüştür.
  • İlkbaharda diğer iki mevsime göre daha iyi olan oran %24 olarak ölçülmüştür.
  • En iyi oran ise sonbahar ayında %27 olarak ölçülmüştür.

Yaz aylarında ölçülen oranın en düşük olmasının sebebi ise nem oranının ve hava kirliğinin çok fazla olmasından kaynaklanmaktadır. Kışın ise bu olumsuzluk güneş ışınlarının azlığından dolayı kaynaklanmaktadır. Örneğin yaz aylarında tropikal veya aşırı sıcak bölgelerde sıkça elektrik kesintileri yaşanır. Elektrik kesintileri buzdolabında veya soğuk ortamda saklanması gereken hormon ilaçlarını, diğer tüp bebek tedavisi için gerekli ilaçları etkilediği için sıcaklığın dolaylı yoldan etkisi mevcuttur. Bu durum aşırı soğuk günlerde de ilaçları etkiler. Saklanması gereken soğukluk koşulu belli olan ilaç aşırı soğuk havaya maruz kalır ise bozulma yaşanır. Buda tedaviye dolaylı yoldan etki etmektedir.

Tüp bebek merkezlerinde tedavinin sıcaklıktan etkilenmesi durumu ancak yukarıda bahsettiğimiz gibi elektrik kesintileri meydana geldiği sürece kendini gösterir. Yaz aylarında sıcaklığın başarıyı etkilemesi dolaylı yollardan yaşanır. Örneğin anne adayının tedavi uygularken sıcaklıktan etkilenmesi veya sıcak günlerde uzun süre aç kalması gibi durumlar olumsuz etkilerdir. Tüp bebek tedavisinde mevsimlerin etkisi çok kesin bir durum olmamakla birlikte yapılan araştırmalar da yukarıda verdiğimiz etki oranları gözlenmiştir.