Neden Yumurta Donasyonu?

Neden Yumurta Donasyonu
Neden Yumurta Donasyonu

Neden yumurta donasyonu sorusunun cevabı aslında tek ve net bir cevaba bağlıdır. Yumurta donasyonu doğal yollar ile çocuk sahibi olamayan anne kaynaklı problemlere dayanan durumlarda başvurulan bir bebek sahibi olma yöntemidir. Yumurta donasyonun da ana işlem başka birinin yumurtası ile hamile kalma durumudur. Günümüzde çoğu insan üreme hücrelerini bağışlar. Bağışlanan bu üreme hücreleri sayesinde çocuk sahibi olamayan kişiler donasyon işlemi ile çocuk sahibi olur.

Bayanlarda kanser, menopoz, erken menopoz, yumurtalık hastalıkları, kemoterapi gibi durumlarda yumurtalıklar işlevlerini yitirebilir ve sağlıklı yumurtalar üretemez. Durum böyle olunca çocuk sahibi olma ihtimali de gittikçe düşer. İlk olarak eğer yapılabilirse tüp bebek tedavisine başvurulur. Ama tüp bebekte başarı kesin değildir. Yumurta donasyonu Türkiye’de yasal değildir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetin de ise bu işlem yasal olarak yapılmaktadır. Yumurta donasyonun da başarı oranı yüksektir. Tabi ki başarı oranı işlemi yaptırdığınız yer, uzman ve işlemin yapıldığı yerin günümüz şartlarına uygun olup olmamasına bağlıdır. Çoğu güvenilir olmayan kurumlar bu işi artık ticarete dönüştürdüğü için insanların umutları ve duyguları ile oynayıp başarısız işler yapmaktadırlar. Tüp bebek, yumurta donasyonu, sperm donasyonu yapmadan önce işlemi yaptıracağınız uzman ve kurumu çok dikkatli seçmeniz gerekmektedir.

Yumurta Donasyonu Başarı Oranı Nedir?

Yumurta donasyonun da bağışçılardan alınan yumurtalar da belirli kriterler vardır. İlk olarak yumurta bağışçısının yaşının 20-29 yaş arası olması gerekmektedir. Çünkü genç kişilerde ki yumurta kalitesi ve sağlığı daha iyidir. Yumurta donasyonu başkasından alınan yumurta ile erkekten alınan spermlerin birleşmesinden sonra asıl anne adayının karnına embriyonun yerleştirilmesi işlemidir. Neden Yumurta Donasyonu sorusunun en net cevabı tüp bebek yönteminde başarı kesin olmadığı için çoğu çift günümüzde donasyon işlemine başvurmaktadır. Çünkü donasyon işleminde başarı oranı çok yüksektir. Tabi ki burada önemli olan donasyon işlemi yaptıracak olan kişilerin başkasının üreme hücreleri ile bebek sahibi olabileceklerini kabul edip benimseme durumudur.

Dini koşullar, toplumsal yargılar gibi nedenler ile çoğu kişi donasyon işlemine başvurmaktan çekinir. Ama gerçekten çocuk sahibi olmak isteyen kişiler bu düşünceleri aşıp bu işlemi yaptırmalıdır. Donasyon işlemi ağrısız ameliyatsız bir işlemdir. Oluşan embriyo özel bir şekilde anne karnına yerleştirilir. Anne rahmine yerleştirilmeden önce ise rahim iğne ve ilaçlar ile hamileliğe hazırlanır.

Önceki İçerikYumurta Nakli Tedavisi
Sonraki İçerikTüp Bebek Tedavisine Kimler Başvurmalı?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here