Sperm Donasyonu Maliyeti ve Sperm Nakli Fiyatları

Sperm Donasyonu Maliyeti Sperm Nakli Fiyatları
Sperm Donasyonu Maliyeti Sperm Nakli Fiyatları

Sperm donasyonu maliyeti (sperm nakli) Türkiye ve birçok dünya ülkesinde yasak bu nedenle bu tedaviyi yaptırmak isteyen çiftlerin birçoğu Kıbrısa gitmektedir. Özellikle Türkiye’den sperm donasyonu yaptırmak isteyen çiftler hem maddi olarak diğer dünya ülkelerine göre daha uygun olduğu için hem de sakin, huzurlu bir tatil olanağı sağladığı ayrıca pasaport gerekmediği için Kıbrıs’ı tercih etmektedir.

Merkezimizde de sperm donasyonu işlemi yapılmakta olup son teknoloji ve alanında uzman takım arkadaşlarıyla doktorumuz Halil İbrahim Tekin sperm donasyonu (sperm nakli) yaptırmak ve çocuk özlemine bir son vermek isteyen çiftlere umut olmaktadır.

Sperm Donasyonu Maliyeti Sperm Nakli Fiyatları

Sperm donasyonu maliyeti (sperm nakli)

Kıbrıs’ta merkez, doktor ve yapılan işleme göre değişmekte olup 5000-10000 Euro civarındadır. Fiyatları içerisinde uçak biletleri, konaklama bedeli ve transfer ücretleri merkezlerin kendi listelerine fiyatlara göre dahil yada hariç şeklinde uygulanmaktadır.

Hassasiyetinizi göz önünde bulundurarak aklınızda kalan tüm soruları bize danışıp ve detaylı bilgi almanızda fayda var.

Sperm donasyonu işlemi, meni içersinde sperm çıkmaması durumunda yani hiç bir şekilde sperm olmaması durumunda sık

kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntem aynı zamanda hiç evlilik yapmayan bir kadının kendi isteği doğrultusunda sperm bağışı ile çocuk sahibi olmasında da kullanılır.

Diğer bir durumda kadın ile erkek arasında genetik uyumsuzluk var ise bu durumda da sperm nakli ile de çocuk sahibi olabilmeniz mümküdür.

Sperm donasyonu çocuklukta geçirilmiş bir ateşli hastalık ile genellikle kabakulak, her iki testisi etkileyerek orşit adı verilen bir duruma yol açar. Daha önce orşit yada testis iltahabıgeçirmiş kişilerde ilerleyen yaşlarda çeşitli oranlarda sperm eksiklikleri görülebilmektedir.

Sperm Donasyonu Maliyeti Sperm Nakli Fiyatları

Varikosel ameliyatı azoospermide ve düşük sperm durumunda hiçbir fayda sağlamaz. Hormonları yüksek olan hastalarda ilaç tedavisi bir fayda sağlamaz.

Yeni doğan erkek bebeklerde testisler kasık kanalı içinde kalır ve normal yerine inmezler. Bu inememiş testisler nedeniyle karnın içinde kalan testis dokusu niteliğini kaybeder. Bir an önce testisler karın dışına ameliyatla çıkarılmalıdır.

Kanser tedavisinde kullanılan kemoterapi, radyoterapi ya da cerrahi bir operasyonla testislere zarar verildiği taktirde sperm donasyonu ile çocuk sahibi olmasından başka seçenek kalmamaktadır.

Yine dışarıdan alınan kas geliştirici olarak sporcuların kullandıkları, testesteronhormonu, anabolizan ilaçlar, testis dokularında kalıcı hasarlar oluşturduğu görlmüştür. Uzun süre ve yüksek dozlarda kullanılan bu kas geliştirici ilaçları dikkatli kullanmak gerekir.

Bazı erkek bebeklerde doğumsal olarak ortaya çıkan bazı hastalıklar sperm üretiminin gerçekleşmesine engeldir. Y kromozomundaki kırıklar, extra X kromozomu olan Kleinfelter Sendromu gibi durumlarda testislerde sperm üretimi mevcut değildir.

Sperm donasyonu, sperm üretimi durmuş erkeklerin çocuk sahibi olabilmesi için başvurabileceği bir yöntemdir. Herhangi bir şekilde sağlıklı sperm elde etme şansı bulunmuyorsa veya elde edilen spermler gebelik için yeterli kalitede değilse bu yöntem dışında henüz başka bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Şii’lerde veya bazı Müslüman ülkelerde usulüne uygun nikah yapılarak bu işlem yasalaştırılmıştır. İran ve Lübnan buna bir kaç örnektir.

Sperm Bağışı İşlemi

Sperm donasyonu ya da bağışı işlemine karar vermeden önce sperm elde etmek amacıyla bazı yöntemler kullanılır. Mevcut başvurulacak ilk yöntem mastürbasyon ile seminal sıvıyı almaktır. Ayrıca üroloji uzmanları tarafından yapılabilecek prostat masajı ile de seminal sıvı ya da sperm alınabilir, mikroskop altında sperm hücreleri aranır. Bu tekniklerin kullanılması ve sperm elde edilemediğinden emin olunması durumunda diğer cerrahi yöntemlere geçilir. Bu işlemlerden bazıları TESE, mikroTESE, TESA, MESA, PESA’dır. Biz kliniğimizde bu tekniklerin dışında basit bir teknikle çok başarılı sonuçlar aldık ve almaya devam ediyoruz.

Günümüzde sperm üretimi amacıyla kök hücre çalışmaları halen sürdürülmektedir. Hayvan deneylerinde kısmi başarılar elde edilmiştir.
Fakat henüz istenilen aşamaya gelinememiştir.

Sperm Donasyonu Nasıl Uygulanır?

Öncelikle çiftlere sperm donasyonu tedavisi ile ilgili ve donör spermi hakkında bilgiler verilir. Donör sperminin özellikleri yapılan tarama testleri ve varsa anlatılır. İşleme başlamadan önce çiftlerin donasyon işlemini kabul ettikleri ve işlemle ilgili gerekli bilgiyi aldıklarına dair izin belgesi doldurulur ve imzalatılır. Daha sonra eş ile ilgili tetkikler yapılır. Daha sonraki işlemler standart tüp bebek veya aşılama işlemine benzer. Yumurta gelişimi için ilaç tedavisinin ardından yumurta toplama veya yumurta çatlatılarak aşılama işlemi yapılır.

İki şekilde uygulanır.