Sperm Donasyonu Nedir Nasıl ve Kimlere Yapılır?

Sperm Donasyonu Nedir ve Kimlere Yapılır?
Sperm Donasyonu Nedir ve Kimlere Yapılır?

Sperm Donasyonu Nedir?

Sperm Donasyonu Nedir ve Kimlere Yapılır? Doğal yöntemler ile çocuk sahibi olamayan çiftler tüp bebek yöntemine başvurmaktadır. Sperm donasyonu da bir tedavi seçeneğidir.Tüp bebek yöntemi bazı çiftler de başarısız sonuçlar verdiği için çocuk sahibi olmak isteyen anne ve baba adayları yumurta veya sperm donasyonu yönteminde çare ararlar.

Sperm donasyonu baba adayının spermlerinin yetersiz veya sağlıksız olması durumunda tercih edilir. Sperm donasyonu; gönüllü bir sperm bağışçısından alınan spermler asıl anne adayından alınan yumurta ile özle laboratuvar ortamında birleştirilir. Daha sonra döllenen embriyo alınarak anne adayının rahmine yerleştirilir.

Sperm donasyonu işlemi yapılmadan hemen önce anne adayı bu sürece hazırlanır. Anne adayının yumurtalıkları hazırlanır. Yumurtanın döllenmeden önce gerekli büyüklüğe gelmesi için ilaç verilir. Bu ilaçlar tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçlar ile aynıdır. Bilindiği gibi tüp bebek tedavi yönteminde de yumurtaların elverişli duruma gelmesi büyümesi için ilaç tedavisi yapılır.İlaç tedavisi iğne yöntemi ile yapılır. Anne adayının yumurtalıklarına büyüme iğnesi yapılır.Bu iğne anne adayının adet döneminde gerçekleştirilir. Adet döneminde 2 yada 3 gün itibari ile iğne yapılır ve süreç başlamış olur. İğne yapıldıktan yaklaşık 10 gün sonra yumurtalardan büyük ve döllenmeye elverişli olanlar toplanır.

Anne adayından alınan yumurtalar sperm ile birleştirildikten sonra tekrar anne rahmine yerleştirilmelidir. Sperm ve yumurta birleştirildikten sonra embriyo halini alır. Embriyo anne rahmine yerleştirilmeden önce anneye ilaç tedavisi yapılır. Burada ki amaç düşük gibi risklerin önüne geçmektir. Eğer rahim hamileliğe hazır değil ise embriyo rahimde tutunamaz ve düşük gerçekleşir. Bu tür durumların önüne geçmek için hazırlık evresi önemlidir.

Sperm Donasyonu Kimlere Yapılır?

Erkeklerde sperm sayısının yetersiz olması, herhangi bir hastalıktan dolayı tedavi görmüş ve spermleri bundan etkilenmiş olanlar, taşıyıcı hastalığa sahip olanlar, kısırlık sıkıntısı çeken erkekler sperm donasyonu yöntemi ile çocuk sahibi olabilir.

Özellikle kanser tedavisi gibi ciddi durumlar yaşamış olan erkeklerde spermlerin döllenmeye elverişli olmadığı sıklıkla görülür. Bazı kişiler böyle ciddi tedaviler görmeden önce sperm yada yumurtalarını dondurma yöntemini seçiyor. Dondurma yöntemi sayesinde hastalık tedavisi biten kişiler daha sonra dondurulmuş üreme hücrelerini kullanıp çocuk sahibi olabiliyor.

Önceki İçerikYumurta Donasyonu Teşhisi ve Kabullenme Süreci
Sonraki İçerikYumurta Donasyonu Nedir ve Nasıl Yapılır?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here