Sperm Donasyonu Tedavisi Nedir ve Kimlere Uygulanır?

Sperm Donasyonu Tedavisi Nedir Kimlere Uygulanır?
Sperm Donasyonu Tedavisi Nedir Kimlere Uygulanır?

Sperm Donasyonu Tedavisi Nedir Kimlere Uygulanır? Sperm donasyonu veya bir diğer adıyla sperm nakli erkeğe bağlı nedenlerden gebe kalamama sorunu yaşayan çiftlerin başvurdukları bir uygulamadır. Genetik veya bulaşıcı hastalığı olanlar ya da azospermik hastalar için gebelik risk taşır. Bu durumda olan çiftler sperm donasyonu veya bir diğer adıyla sperm nakli uygulamasına başvururlar. Uygulamada donör spermi (banka spermi) kullanılarak tüp bebek uygulaması yapılır. Sperm donasyonu uygulamasının bir başka nedeni de bekâr kadınların evlilik düşünmeden çocuk yapmak isteğinde olmalarıdır. Donasyon uygulamasında anne adayının yaşı, oluşacak embriyonun kalitesi, yumurta rezervi gibi özelliklere göre başarılı bir sonuca ulaşılır. Sperm nakli uygulamasına yönelten diğer nedenler ise erkekte sperm sayının az ya da hiç bulunmaması, doğuştan sperm üretiminin olmayışı, uygulanan tüp bebek işlemine rağmen gebelik elde edilememesi, Mikro-TESE yöntemiyle sperm bulunamayan erkekler, sperm morfolojisindeki bozuklar, ayrıca kanser tedavisi esnasında verilen radyoterapi ve kemoterapiye bağlı testis hasarı sayılabilir.

Sperm Donasyonu Tedavisi Nedir?

Sperm donasyonu işlemine başlamadan önc eürme hücresi alınacak kişilerin tüm gerekli testlerinin yapılmış olması ve spermlerin döllenebilir olduğu kanıtlanmış olması gerekir. Tedaviye başvuran ailelerin kan grubuna göre ya da fiziksel özelliklere uygun olan banka spermi belirlenip tedavi için hazırlanır. Sperm donörleri tüm sağlık taramaları yapıldıktan sonra bağış yapabilir. Enfeksiyon hastalıkları ya da genetiksel hastalığı olup olmadığı araştırılmalıdır.

Sperm Donasyonu Kimlere Uygulanır

Sperm donasyonu işleminde kadının da yumurtalıkları hazırlanması gerekir. Küçük dozda ilaç ile yumurta gelişimi sağlanarak çatlatma iğnesi uygulanır. Yaklaşık 34-36 saat sonrasında donörden alınan sperm anne adayının rahmine enjekte edilir. Eğer tüp bebek uygulaması mümkünse âdetin 2.veya 3.gününde yumurta geliştirici iğne tedavisi yapılır. Bu tedavi süreci kişiden kişiye farklılık göstermekte olup ortalama 7-12 gün arasında değişir. Ayrıca düzenli aralıklarla ultrason ve kan tahlilleri istenir. Yumurta yeterli sayı ve büyüklüğe eriştiğinde, yumurta olgunlaştırıcı iğne yapılır ve daha sonra anestezi altında dikkatli bir şekilde toplanır. Donörden alınmış sperm enjekte edinerek dölleme işlemi yapılır. Oluşan embriyolar, uygun günde rahime enjekte edilir. Sperm donörünü çiftler kendileri belirlediği gibi istedikleri özelliklerde sperm bankasından sperm seçebilmektedir.