Star Kıbrıs Gazetesi, İngiltere’de Tıp Bayramı Kutlaması

Embriyo Donasyonu
Embriyo Donasyonu

Star Kıbrıs Gazetesi: İngiltere’de Tıp Bayramı Kutlaması İngiltere Türkiye Sağlık Elemanları Birliği “Tıp Bayramını”, Parlamento binasında kutladı.

Londra’da kurulu İngiltere Türkiye Sağlık Elemanları Birliği “İTSEB”, 14 Mart Tıp Bayramını, Westminster Parlamento binasında düzenlediği seminer ve davet ile kutladı. İlk etkinlik, Southgate Milletvekili David Burrowes ‘un evsahipliği yaptığı “ Kanser ve Kumar Farkındalığı” konusunda , bir dizi doktorun sunum yaptığı seminer oldu.

Başkonsolos Emirhan Yorulmazlar’ın konuşmasıyla başlayan seminer, ev sahibi ve İTSEB Başkanı Dr. Ali Demirbağ’ın konuklara “ hoşgeldiniz” konuşmasıyla devam etti. Sırasıyla, Sağlık Bakanlığı Müsteşarlarından Mehmet Atasever, “ Türkiye’de sağlık reformları”, Bayındır Grubu Kardiyoloji Profesörlerinden Timur Timurkaynak “Kalp hastalıkları, nasıl önlenebilir”, Maltepe Üniversitesinden Prof. Dr. Figen Karadağ “kumar alışkanlığı”, Dr. Seval Taşdemir ve Dr. Halil İbrahim Tekin “IVF” konularında sunum yaptılar.

Seminerin ikinci bölümünde ITSEB Başkanı Dr. Ali Demirbağ, geçtiğimiz haftalarda Fransa Calais ve Dunkirk kentlerinde ziyaret ettiği göçmen kamplarıyla ilgili izlenimlerini paylaştı. Özellikle, Malatya’da ziyaret ettiği ve 10 bin Suriyeli mültecinin yaşadığı karavanlardan oluşan göçmen köyündeki izlenimlerini anlatan Dr. Demirbağ, Türkiye’deki bu kampın göçmenlerin birkaç yıl kalacağı göz önüne alınarak hazırlandığını vurguladı.

Star Kıbrıs Gazetesi: İngiltere’de Tıp Bayramı Kutlaması

Daha sonra London North West Sağlık Teşkilatında görevli Dr. Aswini Misro “Savaş kurbanlarının ameliyatları”, yine aynı teşkilattan Dr. Naim Kadıoğlu “Meme kanseri araştırmaları sonuçları”, Koç Üniversitesi Amerikan Hastanesinden Prof. Dr. Reha Yavuzer “savaş kurbanlarının rekonstrüktif ameliyatları”, Acıbadem Hastanesinden Dr. Ertuğrul Yılmaz da “Göçmen kamplarında aşı “ konularında konuşarak, bilgi verdiler.

Programın akşam bölümü ise Lordlar Kamarasının, Thames Nehri kenarındaki salonunda gerçekleşti. Lord Balfe ile David Burrowes’un ev sahipliğindeki davete, Londra Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç , Başkonsolos Emirhan Yorulmazlar, müsteşar Türker Yılmaz, İTSEB Yönetim Kurulu üyeleri, sivil toplum kuruluşları başkan ve temsilcileri, doktorlar, sağlık elemanları, işadamlarından oluşan geniş bir davetli katıldı.

Konuklara “Hoşgeldiniz” diyen David Burrowes, Türkiye ile İngiltere arasındaki sıkı işbirliğinden söz ederek, Türkiye’nin son günlerde zor günler geçirdiğini kaydetti. Burrowes, daha sonra mikrofana Büyükelçi Abdurrahman Bilgiç’i davet etti.

Büyükelçi Bilgiç, “Tıp Bayramı “ kutlamasının ev sahipleri David Burrowes, Lord Balfe ve Dr. Ali Demirbağ’a “teşekkür ederek”, doktor ve sağlık elemanlarının, ırk, din, bölge ayırmaksızın insanlara yardım ettiğini, onların iyileşmesi için elinden geleni yaptığını vurguladı. Bilgiç, “Bazen sizler başkasının hayatını kurtarmak için kendi hayatınızı bile tehlikeye atıyorsunuz. Başkalarına yardım , hepimizin ortak ahlaki görevi olsa bile, bu misyon sizlerin bilgisi, hüneri ve tecrübesi olmadan başarılamaz.” Dedi.

İngiltere’de Tıp Bayramı Kutlaması

Daha sonra söz alan Dr. Ali Demirbağ, Fransa’daki mülteci kamplarında gördüklerini anlatarak, Malatya’daki kamp ile karşılaştırdı. Kamplardaki sağlık koşullarının insanların yaşamasına elverişli olmadığını vurguladı.

Mikrofona gelen İngiltere’nin bir numaralı çocuk hastanesi Great Ormond Street temsilcisi Val Dawson, İTSEB’in her zaman kendilerini desteklediğini , her yıl hastanee 250 bin çocuğun tedavi edildiğini belirtti.

En son konuşmacı ise evsahibi Lord Balfe oldu. Türkiye ile çok yakın ilişki içinde bulunduğunu, 1980’den sonraki tüm Cumhurbaşkanları ile çalıştığını kaydeden Lord Balfe, bu sene yaz tatilini Kuzey Kıbrıs’ta geçireceğini, Mayıs sonunda ise Türkiye’ye gideceğini kaydederek, “ Türkiye, önünde çok fazla meydan okumalar olan bir ülke. “dedi.

Tıp Bayramı kutlaması etkinliğinde, Dr. Ali Demirbağ ve İTSEB yöneticileri, Great Ormond Street Hastanesine 3 bin sterlinlik bir bağış çekini, hastane temsilcisi Val Dawson’a takdim ettiler.

Önceki İçerikDr.HİT Birleşik Krallık Parlamentosu’nda Bilgi Veriyor
Sonraki İçerikKıbrısta Tüp Bebek Tedavi Yöntemi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here