Tüp Bebek Hamileliğinde Yapılması Gereken Egzersizler

Tüp Bebek Hamileliğinde Yapılması Gereken Egzersizler
Tüp Bebek Hamileliğinde Yapılması Gereken Egzersizler

Tüp Bebek Hamileliğinde Hangi Egzersizler Yapılmalıdır

Tüp bebek hamileliğinde yapılması gereken egzersizler; Tüp bebek tedavisi sonrası gerçekleşen hamilelik süresi boyunca gerek beslenme alışkanlığı gerek yapılması gereken egzersizler konusunda anne adayının dikkatli olması gerekir. Sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek için doğal ve dengeli beslenmenin yanında doğumu kolaylaştıracak egzersizler de yapmak önemlidir. İlk olarak egzersiz ile günlük yapılan aktiviteleri karıştırmamak gerekir. Örneğin çok ağır bir iş yapmak veya ağır bir şeyler taşımak egzersiz olmamanın yanında hamileliğinizi tehlikeye sokacak davranışlar olur.

Tüp bebek hamileliğinde ya da normal hamilelik süresince yapılması gereken egzersizleri, sporlar hafif olmalıdır. Bu süreçte uzmanlar en çok yüzmeyi anne adaylarına önermektedir. Çünkü yüzme aynı anda tüm vücudu çalıştırmaktadır. Yüzme doğumu kolaylaştırmakla kalmayacak hamilelik süresi boyunca aşırı kilolar almanızı da engelleyecektir. Yüzmenin dışında alternatif olarak yoga yapabilirsiniz. Hamilelik döneminde artan kadınlık hormonları nedeni ile anne adaylarında sinirlilik, duygusallık gibi kötü duygu değişimleri görünür. Yoga sayesinde hem egzersiz yapıp hem de ruhen rahatlayabilirsiniz.

Tüp Bebek Hamileliğinde Yapılması Gereken Egzersizler

Eğer yüzme ya da yoga ilginizi çekmiyor ise günlük küçük yürüyüşler yapmanız gerekmektedir. Örneğin günlük 30-45 dakika hafif tempoda sabah saatlerinde yapacağınız yürüyüşler sağlıklı bir hamilelik geçirmenizi sağlayacaktır. Spor yapmak bu dönemde size hamilelik sonrası kilolardan, vücut bozukluklarından ve derinizde meydana gelecek çatlaklardan, yırtılmalardan koruyacaktır. Eğer sporcu bir anne iseniz rutin akışınızı sizi ve gebeliğinizi engellemediği sürece devam ettirebilirsiniz. Eğer yürüyüş yapacak iseniz hava durumunun çok soğuk veya çok sıcak olmamasına dikkat edin. Çünkü aşırı soğuklar bağışıklık sistemini etkiler aşırı sıcaklar ise metabolizmanızı etkiler. Aşırı sıcaklar da yürüyüşler yapmak çok su kaybı yaşatır. Bilinçsiz bir şekilde spor yapmamanız bu yüzden önemlidir.

Tüp bebek veya normal hamilelikte yapmanız gereken egzersizleri tabi ki uzman doktorunuz kontrolünde yapmanız gerekmektedir. Yanlış egzersizler nedeni ile bel, boyun sakatlanması yaşanabilir daha kötüsü de düşük durumu meydana gelebilir. Bu dönemde normal rutin yaşam akışınızdan farklı olmanız gerekir. Bebeğiniz ve sizin sağlığınız için doğum gerçekleşene kadar dikkatli olmanız gerekir. Bu dikkat hem daha sağlıklı bir hamilelik geçirmenize yardımcı olacak hem de doğum sonrası normal hayatınıza kolayca dönmenize fayda sağlayacaktır.