Tüp Bebek Tedavi Öncesi Neler Yapılmalı?

Tüp Bebek Tedavi Öncesi Neler Yapılmalı?
Tüp Bebek Tedavi Öncesi Neler Yapılmalı?

Tüp Bebek Tedavi Öncesi Neler Yapılmalı? Tüp Bebek tedavi öncesi alınması gereken bazı temel önlemler var. Bu önlemlerden bir tanesi size en uygun tedaviyi seçebilmeniz için yumurtalık rezerviniz hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Yani cevabı kötü olabileceği bir hastada, standart bir protokol yöntemiyle tedavinin yapılması şansınızı baştan azaltacaktır. Ona uygun bir tedavi alternatifi oluşturup, uygun bir tedavi yöntemiyle baştan başlamakla çok büyük fayda görülecektir. Bunun dışında rahimin içerisinde bazı polip gibi bir oluşumu atlayıp tedaviye başlandığında tedavi şansı düşebilecektir.

Yine çok önemli tedavi şansınızı azaltan bir faktör var, bu da tüplerin içerisinde sıvı dolu olmasıdır. İşte bu sıvı olan tüpler geri akımla içeri aktığında tutunmayı olumsuz yönde etkiliyorlar. Dolayısıyla tüp bebek tedavisine başlamadan önce hastanın mutlaka bu gibi olumsuz etkilere maruz kalıp kalmadığını ve tedaviyi etkileyip başarıyı azaltıp azaltmadığını mutlaka gözden geçirmek lazım.

Tüp Bebek Tedavi Öncesi Neler Yapılmalı? Tüp Bebek Tedavi Öncesi Önemli Faktörler

Önemli faktörlerden bir diğeri ise hastanın gerçekten bu işe psikolojik olarak hazır olduğundan da emin olmak gerekir. Bu da çok önemli kriterlerden bir tanesidir. Bazen iş yükü yoğunluğu nedeniyle de hastalar ekstra bir stres altında kalabiliyorlar. Ancak bir tüp bebek tedavisinde en iyi şartlarda, gerek klinik gerek ise hekim bazında hastaların hazır olduğuna inanılması, hastaların da kendileri açısından bu tedaviye kafaca hazır olduğundan emin olduğu bir dönem içerisinde başlamasında fayda var.

Tüp bebek yönteminde erkekler tedaviye başlamadan önce son üç ay hamam, kaplıca ve bunun gibi sıcak ortamlardan kaçınmalıdır. Çünkü sıcak ortamlar erkeğin sperm kalitesini olumsuz olarak etkilemektedir.Tüp bebek tedavisinin uygulanacağı tarihten önce iki ay içerisinde ateşli bir hastalık geçirilmişse muhakkak doktora bilgi verilmelidir. Ateşli hastalıklar erkeklerin sperm kalitesini düşürür ve tedavinin başarı oranını etkiler.Erkeklik organında bir iltihap oluşmuşsa ya da farklı bir rahatsızlık olduğunda, doktor bu konu hakkında bilgilendirilmelidir.Başka bir hastalıktan dolayı kullanılmak zorunda kalınan ilaçlar varsa tedavi öncesi mutlaka doktora ilaçlar hakkında bilgi verilmelidir.

Uçuk hastalıkları ile ilgili bir enfeksiyon söz konusu ise bu konu doktora iletilmelidir.Spor yapılıyorsa tedaviye başlamadan üç ay önce bırakılmalıdır.Son üç ay içerisinde sigara ve alkol kesinlikle kullanılmamalıdır.Erkek, iç çamaşırlarını rahat ve bol olarak tercih etmelidir. Sıkı iç çamaşırlarından uzak durulmalıdır.Tedavi öncesindeki son üç gün kesinlikle cinsel ilişkiye girilmemesi gerekmektedir.