Tüp Bebek Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Tüp bebek tedavi seçenekleri nelerdir?
Tüp bebek tedavi seçenekleri nelerdir?

Yumurtlama Takibi

Tüp bebek tedavi seçenekleri nelerdir? İlk aşamada yumurtlama takibi ve normal yoldan yumurtlama olmazsa yumurta çatlatıcı kullanarak hastaların ilişki ile gebe kalmaları için çaba sarfedilir. Bu duruma timed intercourse yada  zamanlanmış ilişki denir.

Aşılama (İUİ) : Yapılan  analizlerde kadına ait bir sorun tespit edilmemişse özellikle tüplerde sorun yoksa ve sperm sayısı ile kalitesi çok kötü değilse uygulanabilir. Hem ucuz hem de kolay uygulanabiliyor olması da bir tercih sebebidir. Bununla birliktegebelik şansı %20 civarındadır.

Mikroenjeksiyon (ICSI) : günümüzde en çok uygulanan yöntemdir. Uygulama pahalı ve zahmetli olsa da başarı şansı yüksek olduğu için tercih edilir.Ciddi sperm ya da yumurta problemi olanlarda da kullanılabilir. Her yumurta
için bir adet sperm yettiği için testislerden elde edilen birkaç sperm ile gebe kalmak mümkündür.

İMSİ, daha iyi büyütmesi olan mikroskoplarla spermlerin seçilmesi işlemidir. Kötü spermi olan hastalara oldukça yararlı olmaktadır.

Embriyoskop: Özellikle iyi kalitede embriyoların seçilmesine yardımcı olan bir yöntemdir. Erken bölünen embriyoların gebelik şansının daha yüksek olduğu beklentisiyle embriyoların resimlenmesi ve video oluşturulması ile çalışır. Özellikle Türkiye gibi bir embriyo transferinin zorunlu olduğu ülkelerde faydası hastanın bir an önce gebe kalması hususunda oldukça avantaj sağlamaktadır.

Gebelik Aşısı: Ne kadar faydalı olduğu tartışmalı olmakla beraber bazı hastalarda az da olsa faydalı olduğu bilgisi bazı hekim arkadaşlarımız tarafından bize iletilmiştir.

Yuvalama (Asisted Hatching): Çok nadir olarak işe yarar. Yumurtanın dış zarı kalın olursa lazer yardımıyla delik açılır.

Tüp bebek tedavisi seçenekleri

IVF: Tüp bebek tedavisi alanında ilk uygulanan yöntemdir. Yumurta ve spermlerin laboratuvarda bir araya getirilmesi ve bir süre sonra döllenen yumurtaların kontrol edilmesi şeklinde uygulanır. Bu işlemde sperm ve yumurta kalitesi önemlidir. Sayısı çok az ya da kalitesi kötü olan spermlerde uygulanırsa döllenme işlemi gerçekleşmez. Bu durumda mikroenjeksiyon işlemi denenmelidir. Tüp bebek uygulamasında her yumurta başına 250 bin adet sperm kullanılır. Döllenmeye bırakılan yumurtalar ertesi gün döllenmezlerse İCSİ işlemi yapılamaz.

PGD (Gebelik öncesi genetik analiz): Kısırlık nedeni eğer genetikse, mikroenjeksiyon (ICSI) veya IVF ile döllenen yumurtalar laboratuvar ortamında geliştirilir. Gelişen embriyolara anne rahmine transfer etmeden önce blastomer biyopsisi ile genetik analiz yapılır. Genetik olarak sağlam çıkan embriyolar anne adayına transfer edilir. PGD ile belirlenebilen hastalıkların sayısı her geçen gün artmaktadır. Başka bölümde detaylı olarak anlatılmıştır.