Tüp Bebek Tedavisi Ne Zaman Yapılır?

Tüp Bebek Tedavisi Ne Zaman Yapılır?
Tüp Bebek Tedavisi Ne Zaman Yapılır?

Tüp Bebek Tedavisi Ne Zaman Yapılır? Tüp bebek tedavisi çeşitli nedenlerle çocuk sahibi olamayan çiftler için birer umudu kaynağıdır. Normal gebeliklere göre çok daha zor bir süreç olan tüp bebek tedavisinde sorunun erkekten kaynaklanması ile her iki tarafta ilaç ve iğe tedavileri ile oldukça yıpranacaktır. Erkekte hiçbir problemin olmaması halinde de kadın yine bazı ilaç ve iğne protokolleri uygulamak zorunda kalacak ve kimyasallara maruz kalacaktır.

Anne ve baba adaylarının çocuk sahibi olması için her zorluğa katlanacağı inancı ve gücü ile tüp bebek tedavisine başlayacaklardır. Ancak gelişen her umutsuzluk bir hayal kırıklığı ve üzüntü ile birlikte ilerleyen süreçte stres ve depresyonu beraberinde getirecektir.

Tüp Bebek Tedavisine Zaman Başlanır?

Tüp bebek tedavisine başlamadan önce hem maddi, hem manevi sürece iyi hazırlanmalı, umdu kaybetmeden hep kötü sonuçlara hazırlıklı olunmalıdır. Tüp bebek tedavisi bebeğin kucağa alınacağı güne kadar uzun bir süreci kapsayacak olup çiftler birbirlerine destek olmalı ve etrafındaki insanlardan da destek görmelidirler.

Tüp bebek tedavisinde maddi açıdan hazır olunmalıdır zira değişen ilaç masrafları nedeniyle tedaviye ara verilmemelidir. Doktorlarla sürekli iletişim halinde olunmalı doktorun verdikleri dışında başka ilaçlara başvurulmamalıdır

Forumlarda çok fazla bilgi kirliliği olan tüp bebek konusunda yazılan her şeyi dikkate almak çiftleri oldukça yoracak ve yanlış bilgiler ışığında yanlış uygulamada ortaya çıkma riski oluşacaktır. Bu yüzden önemli olan doktorun çizdiği yoldur. Zira insanın bünyesi ve vücudu aynı tedavi yöntemine aynı cevabı vermemektedir.

Düzenli adet gören kadınlar her ay tek bir yumurta oluşturmaktadırlar. Tüp bebek tedavisinde dışardan verilen hormon ilaçları ile bu sayıyı artırmak amaçlanır.

Her tedavi protokolü farklılıklar gösterse de temel olarak yumurta gelişimini sağlayan ve erken yumurtlamayı engelleyen iki paralel hormon tedavisi uygulanmaktadır.

Bu hormon ilaçlarının kullanımı esnasında yumurtalıkların verdiği cevabı yani yumurta gelişimini takip etmek ve gerekli durumlarda doz ayarlamalarını yapmak üzere ultrason ve kan testleri yapılmaktadır.

Bu şekilde olgunluğa erişen yumurtalar çatlatma iğnesi olarak bilinen basit bir iğne aspirasyon yöntemi ile toplanmakta ve laboratuvar ortamında erkekten alınan spermler ile döllenmeleri sağlanmaktadır.

Yumurtaların toplanması genel anestezi altında yapılabildiği gibi sedasyon ve lokal anestezi altında da yapılabilmektedir.

Önceki İçerikTüp Bebek Tedavisinde Süreç
Sonraki İçerikTüp Bebek Tedavisinde Embriyo Transferi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here