Tüp Bebek Tedavisi Sonrasında Hamilelik Belirtileri

Tüp Bebek Tedavisi Sonrasında Hamilelik Belirtileri
Tüp Bebek Tedavisi Sonrasında Hamilelik Belirtileri

Tüp Bebek Tedavisi Sonrası Hamilelik Belirtileri Nelerdir

Tüp Bebek Tedavisi Sonrasında Hamilelik Belirtileri ;Tüp bebek tedavisinde hamileliğin oluştuğunu anlamak için belli başlı belirtiler bulunmaktadır. Tüp bebek tedavisi yapan çiftlerin çoğunda görülen bu belirtiler kişiden kişiye değişebilir. Tüp bebek hamileliğinde kendini gösteren belirtilerin aslında normal hamilelik belirtileri ile arasında pek fazla fark bulunmamaktadır.

Tüp Bebek Tedavisi Sonrasında Hamilelik Belirtileri ve Tüp Bebek Tedavi Süreci

Tüp bebek tedavi süreci embriyonun rahme yerleştirilmesinden sonra başarı veya başarısızlığa ulaşır. Tedavinin başarılı olduğunu anlamak için embriyonun rahime transfer edilmesinden tam 12 gün sonra test yapılır. Kan testi sonucu hamilelik olup olmadığı belli olur. Hem normal hem de tüp bebek hamileliğinde test yaparken her zaman kanda yapılan test daha doğru sonucu verir. Bu aşamaya kadar yani test yapılana kadar anne adayı herhangi bir belirti görmeyebilir. Bu çok doğal bir durumdur. Bu durumun sebebi ise gebeliğin getirdiği hormon artışının kanda kendini belli etmemesinden kaynaklanır.

Embriyo transferi yapıldıktan sonra hamilelik ile ilgili ilk belirtiler yaklaşık olarak 15-20 gün sonra kendini gösterir. Bu yüzden test yapmadan önce ortaya çıkan bulantı, kusma gibi durumlar kesin hamilelik belirtisi olarak yorumlanmamalıdır. Hamileliğin ilk belirtileri arasında sabahları özellikle daha fazla yaşanan bulantılar yer alır. Bulantılar ile birlikte kusma da gerçekleşebilir. Ayrıca hormonlardan dolayı göğüslerde şişme, hassaslık meydana gelir. Hormonların birde duygusal değişimler üzerinde etkileri olur. Bu etkiler sinirlilik, aşırı duygusallık, ağlama durumları da belirtiler arasındadır.

Ek olarak tüp bebek tedavisinde çoğul gebelik sıkça yaşandığı için anne adayları ikiz, üçüz gibi hamileliklerde de belirtilerin aynı olup olmadığını merak eder. Bu tür gebelikelerde de aynı hamilelik belirtileri görülmektedir. Tüp bebek tedavi sonrası hamilelik belirtileri arasında baş dönmesi durumu da sıklıkla rastlanmantakdır. Tabi ki bu belirtiğimiz belirtilerin çok aşırı derecede kendini belirtmesi durumunda hekiminize görünmenizde fayda vardır. Yine de belirtiler ile hamile kalıp kalmadığınıza karar vermek sağlıklı olmayacaktır. Kan testi ile sonucu kesin olarak öğrenebilirsiniz. Kan testi daha kesin bir sonuç vereceği için belirtiler ile hareket etmeniz pek doğru olmayacaktır. Ayrıca eczaneden alınan testler ile de hamile olup olmadığınızı kesin bilemezsiniz.

Önceki İçerikTüp Bebek Tedavisinde Başarısızlık Nedenleri
Sonraki İçerikMevsimlerin Tüp Bebek Tedavisinde Başarıya Etkisi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here