Tüp Bebek Tedavisinde Başarısızlık Nedenleri

Tüp Bebek Tedavisinde Başarısızlık Nedenleri
Tüp Bebek Tedavisinde Başarısızlık Nedenleri

Tüp Bebek Tedavisinde Başarısızlık Nedenleri Nelerdir?

Tüp bebek tedavisinde başarısızlık nedenleri birden fazla duruma bağlıdır. Tüp bebek tedavisi çiftler için hem maddi hem de manevi güçlülük gerektirmektedir. Çünkü bu tedavi süresince birden fazla tüp bebek denemesi gerçekleşebilir. Tüp bebek tedavisinde başarının sağlanabilmesi için önemli noktalar vardır. Bu noktalar tam anlamı ile uygulanmadığı sürece tüp bebek tedavisinde başarı söz konusu olamaz.

Tüp bebek tedavisine başlamadan önce ilk olarak çiftlerin kendilerini tedaviye hazırlamaları gerekmektedir. Daha sonra ise tüp bebek tedavisini yaptıracakları merkezi araştırmaları gerekir. Başarı oranı düşük olan bir merkezde tedavi yaptırmak sizin de bebek sahibi olma şansınızı azaltacaktır. Aynı zamanda tedavi yaptıracağınız yerde bulunan uzman doktorun tüp bebek konusundaki başarısı da tedavide ki en önemli noktalardandır. Eğer tecrübesiz ve başarısız bir doktor eşliğinde tedavi görürseniz bebek sahibi olma şansınız yine azalacaktır.

Tüp bebek tedavisinde başarısızlık nedenlerinden bir diğeri de kullanılan ilaçlardır. Tüp bebek tedavi süresince belli başlı kullanılması gereken ilaçlar vardır. Bu ilaçların doğru ve zamanında kullanılması başarıyı büyük oranda etkiler. Tedavinin en son aşamalarından olan çatlatma iğnesinin doğru yapılması büyük önem taşır. Çatlatma iğnesini hemşirenizin veya doktorunuzun size gösterdiği şekilde yapmanız gerekmektedir.

Tüp Bebek Tedavisinde Başarısızlığın Nedenleri Nedir

Embriyo transferinin doğru yapılması da son derece büyük önem taşır. Embriyo transferi yapılmadan önce anne rahminin hamileliğe hazırlanması gerekir. Eğer düzgün şekilde transfer rahme yapılmaz ise hamilelik gerçekleşmez ve embriyo rahme tutunamadığı için düşük gerçekleşir.

Bunların dışında embriyonun rahme tutunmasını engelleyen bir diğer durumda anne adayında ki sağlık problemleridir. Örneğin rahimde fazla sıvı birikmesi embriyonun tutunmasını engeller. Ayrıca tüp bebek tedavisinde birden fazla başarısızlık elde etmiş çiftlerde artık manevi olarak kötüleşmeler başlar. Stres, üzüntü gibi ruh halinde ciddi değişimler meydana gelir. Bu durumdan dolayı da daha sonraki denemelerde çiftlerin inanç duygusu azaldığı için başarı etkilenebilir.

Tüp bebek tedavisinde başarılı sonuç elde etmek için yukarıda saydığımız unsurlara dikkat etmeniz gerekir. Ayrıca başarılı bir sonuç için kesinlikle uzman seçiminde geniş çaplı araştırma yapmanız ve kendinizi gerçekten bu sürece hazırlamanız gerekmektedir.