Tüp Bebek Tedavisinde Embriyo Transferi

tup-bebek-tedavisinde-embriyo-transferi
tup-bebek-tedavisinde-embriyo-transferi

Tüp Bebek Tedavisinde Embriyo Transferi Nasıl Yapılır

Tüp Bebek Tedavisinde Embriyo Transferi; Embriyo tüp bebek tedavisinde kadından toplanan yumurtalar ile erkekten alına spermlerin tek bir yumurtaya tek spermi özel teknolojiler kullanarak enjekte edilmesi ile 4 – 5 günlük döllenme sonrası ortaya çıkan bebeğin ilk halidir. Embriyoların transferi işleminde hangi embriyoların transfer edileceğine doktorlar karar vermektedir.

Ülkemizde çıkan yasalar gereği ilk tüp bebek tedavisinde 1 embriyo transferine izin verilmektedir. İlk deneme başarısız olursa ikinci denemede kanunlar sadece 2 embriyo transferine izin vermektedir. Embriyo transferi ile iki embriyonun tutunması ile ikiz olabileceği gibi embriyoların tutunamaması sonucu başarısız tüp bebek tedavisi gerçekleşmiş olur.

Tüp Bebek Tedavisinde Embriyo Transferi

Embriyolar en fazla 6 günlük olduğunda ya imha edilmeli veya dondurularak ilerleyen zamanlarda kullanılmak için saklanmalıdır. Embriyoların her biri aynı kalitede olmayıp laboratuvar ortamında 1. Gününden 5. Gününe kadar izlenir ve en canlı olduğu dönem 5. Gün olduğu için genellikle 5. Gün transferi gerçekleşir. Embriyoların kalitesi ve canlılığı tamamı ile sperme bağlıdır. Bu yüzden dölleneme sırasında en kaliteli spermler seçilmektedir.

Tüp bebek tedavisinde embriyo transferi işlemi öncesinde anne adayı 2 haftalık ilaç tedavisine başlar ve embriyo transferi sonrasında embriyonun tutunması için 1 – 3 ay boyunca jel ve ila tedavisi uygulanmaktadır. Embriyonun transferi esnasında rahim içerisine özel sıvı gönderilerek embriyonun yaşaması ev tutunması kolaylaştırılmaktadır. Ayrıca transfer öncesi hücre duvarın kalınlaştırmak için ila alınmaktadır. Zira embriyo rahim duvarına tutunacaktır.

Tüp Bebek Tedavisi İçin Embriyonun Transferi

Tüp bebek tedavisinde son aşama olan embriyo transferi için her hastaya ayrı bir muamelede bulunmak gerekir. İmplantasyon ve gebeliğin oluşması için embriyo ile anne adayının rahim içinin uyumlu olması gerekir. Bu nedenle tüp bebek merkezinin ve tedaviyi yapacak doktorun doğru seçilmesi oldukça önemlidir. Ortalama 5-10 dakikalık işlem sonucunda transfer gerçekleştirilmiş olur ve anne adayına anestezi uygulanmaz. Embriyo transferi sonrası rahim içine tutunma daha kolay olsun diye enjeksiyon ve fitil yardımıyla hormon takviyesi yapılır. Bu hormonlar anne adayının rahim içini desteklemek için kullanılır. Desteklemek için kullanılan ilaçlara gebeliğin onuncu haftasına kadar devam edilir. Adet kanaması görülüp tedavinin olumsuz sonuçlandığı anlaşıldığında tedaviye devam edilmez. Gebeliğin meydana gelip gelmediğini anlamak için embriyo transferinden 12 gün sonra test yapılır.

Tüp bebek tedavisinde embriyo transferinin yapılacağı gün kadının yaşı, tedavi geçmişi, elde edilen embriyonun sayısı ve embriyo kalitesine göre değişmektedir. Transfer işlemi için abdominal ultrason gözlemlenmesi yapılır. Bu nedenle embriyo transferi işlemi için anne adayının idrar torbası dolu olmalıdır. Öncelikle spekulum yardımıyla rahim ağzı vizualize edilir. Rahim ağzı tıbbı temizlenmeden geçtikten sonra transfer işlemi yapılır. Embriyo transferi sonrası anne adayı kısa bir süre dinlendirilir ve taburcu edilir. Böyle tüp bebek tedavisi sonuçlandırılmış olur. Tedavinin işe yarayıp yaramadığı ise transferden 12 gün sonra yapılacak gebelik testi ile anlaşılır. Anne adayları bu süreçte tutunmaya dair belirtiler hissedebilir bunlar arasında İmplantasyon kanaması yada bir diğer ismiyle yerleşme kanaması belirtileri embriyonun rahim duvarını parçalayarak oluşturduğu kanama erken hamilelik sinyalleri arasındadır.

Önceki İçerikTüp Bebek Tedavisi Ne Zaman Yapılır?
Sonraki İçerikTüp Bebek Tedavisinde Erkekte Sperm Olmaması

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here