Tüp Bebek Tedavisinde Erkekte Sperm Olmaması

Tüp Bebek Tedavisinde Erkekte Sperm Olmaması;Tüp bebek tedavisinde % 35 erkekte problemin olduğu yapılan araştırmalarda mevcuttur. Erkekte var olan problemin sebebi hiç sperm bulunamaması durumudur. Sperm olmama durumu azo spermi olarak adlandırılıp her 500 erkekten birinde ortaya çıkmaktadır.

Tüp bebek tedavisinde erkekte sperm olmaması durumu bazı nedenlere bağlıdır. Bu nedenler sonradan kazanılan sorunlar, sebebi bilinmeyen durumlar ve genetik kalıtsal durumlar olarak 3 kısımda incelenmektedir.

Tüp Bebek Tedavisinde Erkekte Sperm Olmaması

• Kazanılan durumlar, kanser tedavileri, kemo terapiler, lazer ve ışın tedavileri ile birlikte aşırı stres depresyon veya korkular olarak erkekte sperm olmamasının ana kaynaklarındandır.

• Sebebi bilinmeyen durumlar, her şey normal görünen ancak sperm olmamasını açıklayacak tıbbi bir bulgunun olmaması durumdur. Genellikle testisler küçük ve cinsel arzu az olmaktadır.

• Kalıtsal genetik sorunlar ailede var olan problemlerin sonraki nesillere aktarılması ile gerçekleşir. Genellikle kromozom sayılarında ve dizilişlerinde sorun olup XY kromozomları düzensizdir.
Tüp bebek tedavisinde erkekte sperm olmaması durumunda ilaç tedavileri ile canlı sperm üretimi amaçlanmaktadır ancak bu oldukça zor ve % 10 ihtimaldir. Bu yüzden ila tedavisi sonrası tesa ve mesa ile testislerden şırınga ile parça ve kan alınarak sperm aranır. Bu çok tehlikelidir ve testislere zarar verir. Daha kolay ve risksiz olan tese ve mikro tese ile testisler cerrahi müdahale ile açılarak sperm aranız ve başarı oranı % 60 kadar yüksektir.

Siz not bırakın biz arayalım!

İletişim Bilgileri

Magosa Tıp Merkezi Hastanesi – Eşref Bitlis Caddesi PK: 99450 Gazimagosa / KKTC

+90 548 860 6000
info@drhit.com

Haftaiçi : 09:00 - 18:00
Haftasonu : 08:00 - 13:00

error: Content is protected !!
× Whatsapp Hattı