Tüp Bebek Tedavisinde Erkekte Sperm Olmaması

tup-bebek-tedavisinde-erkekte-sperm-olmamasi
tup-bebek-tedavisinde-erkekte-sperm-olmamasi

Erkekte Sperm Olmaması Durumunda Tüp Bebek Tedavisi

Tüp Bebek Tedavisinde Erkekte Sperm Olmaması; Tüp bebek tedavisinde % 35 erkekte problemin olduğu yapılan araştırmalarda mevcuttur. Erkekte var olan problemin sebebi hiç sperm bulunamaması durumudur. Sperm olmama durumu azo spermi olarak adlandırılıp her 500 erkekten birinde ortaya çıkmaktadır.

Tüp bebek tedavisinde erkekte sperm olmaması durumu bazı nedenlere bağlıdır. Bu nedenler sonradan kazanılan sorunlar, sebebi bilinmeyen durumlar ve genetik kalıtsal durumlar olarak 3 kısımda incelenmektedir.

Tüp Bebek Tedavisi İçin Erkekte Sperm Yoksa Ne Olur?

• Kazanılan durumlar, kanser tedavileri, kemo terapiler, lazer ve ışın tedavileri ile birlikte aşırı stres depresyon veya korkular olarak erkekte sperm olmamasının ana kaynaklarındandır.

• Sebebi bilinmeyen durumlar, her şey normal görünen ancak sperm olmamasını açıklayacak tıbbi bir bulgunun olmaması durumdur. Genellikle testisler küçük ve cinsel arzu az olmaktadır.

• Kalıtsal genetik sorunlar ailede var olan problemlerin sonraki nesillere aktarılması ile gerçekleşir. Genellikle kromozom sayılarında ve dizilişlerinde sorun olup XY kromozomları düzensizdir.
Tüp bebek tedavisinde erkekte sperm olmaması durumunda ilaç tedavileri ile canlı sperm üretimi amaçlanmaktadır ancak bu oldukça zor ve % 10 ihtimaldir. Bu yüzden ila tedavisi sonrası tesa ve mesa ile testislerden şırınga ile parça ve kan alınarak sperm aranır. Bu çok tehlikelidir ve testislere zarar verir. Daha kolay ve risksiz olan tese ve mikro tese ile testisler cerrahi müdahale ile açılarak sperm aranız ve başarı oranı % 60 kadar yüksektir.

Azospermi

Bir erkeğin menisinde hiç sperm olmaması durumudur,değişik nedenlere bağlı olabilir. Bunların bir kısmı sperm kanallarının tıkanıklığına bağlı olup, böyle bir durumda testislerde sperm üretimi olmaz..Bazı vakalarda arolan spermler kanallardaki tıkanıklık nedeniyle meniyle dışarıya atılamaz. Bu duruma tıkanıklığa bağlı sperm olmaması (obstrüktif azospermi) denilir. Tıkanıklığa bağlı azospermi olgularında ince bir iğneyle tıkalı olan kanallara ya da testis dokusu içine girilerek küçük parçalar alınır. Bu parçalar içinde sperm bulma oranı %100’e yakın.
Tıkanıklığa bağlı olmayan durumlardaysa (non-obstrüktif azospermi) testislerde sperm üretimi ya hiç yoktur ya da belirli alanlarda çok sınırlı sayıda olur. Non obstrüktif azosperminin altında yatan neden genetik olabileceği gibi ergenlik döneminde geçirilmiş enfeksiyonlar da rol oynayabilir. Böyle bir durumda testis biyopsisi tedavide yol göstermesi açısından oldukça yararlıdır.

Sperm Azlığının Sebepleri

Bilinçsiz bitkisel ürünler kullanıyorsanız

Özellikle tüp bebek yaptırma döneminde bazı çiftler, ana fikri bitkisel ürün kullanarak çocuk sahibi olabilirsiniz tarzında mesaj veren reklamlardan etkilenerek bu ürünleri kullanmak istiyorlar, hatta kullanıyorlar da… Ancak gerek internetten gerekse eş dost tavsiyesiyle alınan bu ürünler, doktora danışılmadan kullanıldığında, yarardan çok zarar getirebiliyor. Sperm üretimi de bu sorunlardan biri olarak karşılarına çıkabiliyor.

Uzun süredir ilaç kullanıyorsanız

Mide ülseri, gastrit tedavisinde uzun süre kullanılan ilaçlar ya da depresyon tedavisi ilaçları da spermi azaltan etkenlerin arasında sayılıyor. Ancak miktarın azaltılması, farklı ilaç seçeneklerinin değerlendirilmesiyle olumsuz etkiler düzeltilebiliyor. Vücut geliştirme amaçlı kullanılan steroid hormon türevi ilaçlar ya da maddeler de kontrolsüz bir şekilde kullanıldığında sperm gelişimini tamamen durdurabiliyor.

Sigara bağımlısıysanız

Günümüzün en yaygın sorunlarından biri olan sigara bağımlığı, sperm sayısını düşüren önemli etkenlerden biri. Alkol ve uyuşturucu bağımlılığı da spermi bozan etkenlerden biri. 3 ay bırakılsa bile, sperm sayısında çok belirgin bir artış olabiliyor.

Önceki İçerikTüp Bebek Tedavisinde Embriyo Transferi
Sonraki İçerikTüp Bebek Yönteminde Erkeğin Tedavisi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here