Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılan Hormon İlaçları

Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılan Hormon İlaçları
Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılan Hormon İlaçları

Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılan Hormon İlaçları ; Doğal yollar ile çocuk sahibi olamayan çiftlerin sıkça başvurdukları başarı oranı yüksek bir yöntem olan tüp bebek tedavisinde belli başlı ilaçlar kullanılmaktadır. Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçların her biri belli bir dönemde kullanılmalıdır. Tüp bebek tedavisi sabır gerektiren bir yöntemdir. Çiftlerin bu süreçte hem maddi hem de manevi olarak güçlü olmaları gerekmektedir.

Tüp bebek tedavisinde kullanılan hormon ilaçları nelerdir;

a) Tablet şeklinde olanlar;

1) Elevit-pronatal
2)Coraspin 100 mg
3)Letrasan tb
4)I Mom- Marincap(Omega)
5)DHEA 25 mg- Biosteron

b) İğneler;

1)Merional/Menagon/Puregon
2)Orgalutran 0.25mg

c)Çatlatma İğneleri;

1)Lucrin/Pregnyl/Chriomon(Bu üç iğneden biri tedavinin son aşamasında yapılmaktadır.)

Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçları kesinlikle uzman gözetiminde sizin için belirlenen dozlarda almanız gerekmektedir. Tüp bebek tedavisinde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ilaçların doğru kullanılmasıdır. Her tablet, iğne belirlenen günlerde belirlenen dozlarda alınmalıdır. İlaçları uzmanınızın söylediği şekilde uygulamadığınız takdirde tüp bebek tedavisinde başarı oranı ciddi şekilde düşecektir.

Tüp bebek tedavisinde kullanılan çatlatma iğnesi tedavinizin başarı ile tamamlanmasını için mutlaka verilen tarihte ve saatte yapılmalıdır. Aksi durumda mutlaka doktorunuza veya hemşirenize haber vermeniz gerekmektedir. İğne doğru yapılmadığı için bu durumda yumurta toplama zamanında değişiklik olabilir tedavi süresi değişebilir.

Tüp bebek tedavisinde kullanılan hormon ilaçları tedavide çiftlerin ilaç konusunda dikkat etmesi gereken önemli noktalar;

-İlaçlarınızı her gün aynı saatte içmeniz ve kesinlikle ilaç tedavisini kesmemeniz gerekir.

-İlacınızı almayı unuttuğunuzda veya yanlış ilaç kullandığınızda bu durumu hemen doktorunuza, hemşirenize bildirmeniz gerekir.

-Uzmanınızın size önerdiği ilaçlar dışında başka bir ilaç veya ilaçlar kullanmayınız. Farklı ilaçlar kullanmanız gerekir ise bunu size tedavi eden uzmanınız eşliğinde yapmanız gerekir.

-Tüp bebek tedavisi süresince ilaç kullandığınız için alkol, sigara veya zararlı maddelerden kesinlikle uzak durmanız gerekmektedir.

-Tedavide kullanılan ilaçların aç veya tok karnına içilmesi gerekir ibarelerine lütfen özen gösterin. Çünkü her ilacın etki durumu farklıdır ve bu yüzden önerildiği gibi tüketilmesi gerekmektedir.

-İlaç kullanımı yaparken hamileliğe hazırlandığınız için kendinizi çok fazla yoracak aktivitelerden bir süre uzak durmanız gerekmektedir.

-Ağır eşyalar taşımamaya özen gösteriniz.

Önceki İçerikTüp Bebek Tedavisinde Dondurma İşlemi
Sonraki İçerikTüp Bebek Tedavisinde Başarısızlık Nedenleri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here