Tüp Bebek Tedavisinde Yaş Başarıyı Etkiler Mi?

Tüp Bebek Tedavisinde Yaş Başarıyı Etkiler Mi? ; “35 yaşından küçük kadınlarda tüp bebek tedavisi sonrası canlı doğum oranı yüzde 35′i bulurken, 40 yaş üzerinde yüzde 5-14 gibi daha düşük oranlardadır. Buna stresi de eklersek, tüp bebek tedavisinde yaşın ne kadar önemli olduğunu  görebiliriz.”

Tüp bebek uygulamasında başarıyı bir çok faktörün etkilediği ancak bunların başında ”kadının yaşı”nın geldiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Bebek sahibi olamamanın günümüzde önemli bir sağlık sorunu olduğunu bilmemizin yanı sıra, aile sağlığının, toplum sağlığını oluşturduğu noktasından hareketle bebek isteyen çiftlere bu mutluluğu yaşatmanın aslında en önemli sağlık hizmetleri arasında yer aldığını biliyoruz.

Bebek sahibi olmak isteyen çiftlere bu konuda en yardımcı yöntemin tüp bebek uygulaması olduğunu, ”doğal yoldan gebelik oranının en fazla yüzde 15-20′yi bulduğunu, tüp bebek başarı oranlarının da bunun çok üzerinde olduğunu söyleyebiliriz.

Tüp bebekte uygulanan tedavi yöntemlerinin, gelişen teknoloji ve gelişen teknikler sayesinde bebek sahibi olamayan çiftler için umut olarak görüldüğü malum. Fakat çiftler bir tüp bebek uygulamasından hemen pozitif sonuç beklemektedirler, ki bu doğru bir beklenti değildir. Burada bilinmesi gereken en önemli nokta tüp bebek tedavisinin ‘eve bebek götürülünce ’ doğru tedavi olduğudur.

Tüp Bebek Tedavisinde Yaş Başarıyı Etkiler Mi? Yaşla birlikte başarı oranı düşüyor

Tüp bebek uygulamasında başarıyı etkileyen infertilite sebebi, yumurtalık kapasitesi, sperm sayısı gibi birçok faktör bulunmakla birlikte, en önemli faktörün kadının yaşıdır. Tedavi uygulanacak kadının yaşı, tüp bebek tedavisinin başarısı için son derece önemlidir. 1-2 milyon yumurtalık rezervi ile dünyaya gelen bir kız çocuğunun yumurtalık rezervi adet görmeye başladığı yaşlarda 250-300 bine kadar düşmekte menopoz dönemine kadar hızla azalmaktadır. 37 yaşından sonra ise hem yumurtalık rezervindeki kayıp belirginleşmekte hem de yumurtanın kalitesi düşmektedir. Bir kadının hamilelik için en verimli yaşı 25-34 yaş arasıdır. Kadının yaşı ilerledikçe hem yumurta kalitesi hem de yumurta sayısı azalmaktadır. Buna paralel tedavinin başarı oranı ilerleyen yaşa bağlı olarak azalmakta, düşük riski de artmaktadır.

Önceki İçerikNaboth Kistleri Nedir?
Sonraki İçerikTüp Bebek Tedavisinde Progesteron Kullanımı

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here