Tüp Bebek Tedavisinden Önceki Testler Nelerdir?

Tüp Bebek Tedavisinden önceki testler nelerdir?
Tüp Bebek Tedavisinden önceki testler nelerdir?

Tüp Bebek Tedavisinden önceki testler nelerdir? ; Öncelikle kadınlarda ön görüşme yapılarak durumu değerlendirilir. Adet miktarı ve iki adet arasında gecen zaman yumurtalıkların çalışması hakkında bilgi verir. Ultrason muayenesi ve yumurtalık rezervi  kontrol edilir. İlaçlı rahim filmi ile tüplerin durumu araştırılır. Hastalara sorulan sorular teşhise yardımcı olur.

Tüp Bebek Tedavisinden önceki testler

Kadındaki İnfertilite ile ilgili Olabilecek Belirtiler:

1- Adet kanaması bitimine yakın kahverengi renkli damlamalar = Polip olduğunu düşündürür.
2- Adetler arasındaki sürenin kısalması 26 günden az sürmesi = Yumurta rezervinin azaldığını gösterir.
3- Adet kanamalarının arasındaki sürenin uzaması 30 yaş ve üstü kadınlarda = PCO denilen fazla miktarda yumurta olduğunu düşündürür.
4- Adetin uzayarak kanama miktarındaki artış = Miyomlarda olur.
5- Her hangi bir rahim içi ameliyat sonrasında adet miktarının azalması = Rahimde endometrium tabakasının bozulduğunu gösterir.

Erkekte Semen Analizi;

Bu analiz ile sperm sayısı ve kalitesi incelenir. Eğer normal boşalma sıvısında (ejakulat) sperm hücresi yoksa testis dokusuna yapılan bir cerrahi işlemle sperm araştırması yapılabilir. TESE, TESA, MESA, PESA gibi teknikler bu cerrahi işlemlerdendir. Ayrıca son dönemde popüler olan mikro TESE diye adlandırılan bir yöntem daha vardır. Bu yöntemde işlem mikroskop ile yapıldığı için daha az parça alınır ve sperm bulma olasılığı daha fazladır. Dr. HIT tarafından geliştirilen yeni bir  teknikle mikro TESE kadar başarılı olarak sperm bulmak mümkün olmaktadır. Bu yöntemde daha az dokuya zarar verilmekte ve iyileşme süreci daha kısa sürmektedir.

Tüp bebek tedavisinden önceki testler nelerdir

Tüp bebek tedavisinde, temel olarak anne adayından alınan yumurtalar ile baba adayından alınan spermler birleştirilirler ve embriyolar ortaya çıkar. Ortaya çıkan embriyolar ise kültür ortamında yetiştirildikten sonra anne rahmine transfer edilirler.

Fakat anne adayından yumurta toplanabilmesi için öncelikle çok sayıda yumurta elde edilmesi gerekir. Bu amaçla kullanılan yumurtalık uyarıcı hormon ilaçları, yumurtalıkların çalışmasını sağlarlar ve ortaya çıkan bu yumurtalar toplanarak tedavide kullanılırlar. Her adayda kullanılacak olan ilaç miktarı ve izlenecek tedavi yöntemi farklı olabildiği için, hastalar hakkında çok sayıda bilgi edinilmeye çalışılır.

Embriyo transferinin ardından embriyo rahme tutunabildiyse gebelik başlar, eğer tutunamadıysa eldeki veriler değerlendirilerek ikinci ve üçüncü denemeler yapılır. Pek çok çift genellikle ilk seferde değil, daha sonraki seferlerde başarıyı yakalayabildiği için bu konuda çok fazla telaş yapmamak gerektiği de unutulmamalı.