Tüp Bebek Tedavisine Kimler Başvurmalı?

Tüp Bebek Tedavisine Kimler Başvurmalı?
Tüp Bebek Tedavisine Kimler Başvurmalı?

Tüp Bebek Tedavisine Kimler Başvurmalı? Gelişen teknoloji ile beraber özellikle son 10 yılda Tüp bebek tedavisi oldukça yaygın olarak çocuk sahibi olmak isteyen çiftler tarafından başvurulan bir tedavi yöntemidir. Tüp bebek tedavisi bilinenin aksine çok zor ve uzun süreçler sonrası bebek sahibi olmak isteyenlere umut kaynağı olacaktır.

Tüp Bebeğe Kimler Başvurmalıdır?

Tüp bebek tedavisinde yapılan araştırmalarda başvuran çiftlerin % 25’ i kadında, % 35’ i erkekte ve % 40’ ı da hem erkek hem de kadında problemlerin olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca tüp bebek tedavisinde başarı oranı % 60 dolaylarındadır. Tabi ki bu başarı oranı bazı kriterlere bağlıdır. Örneğin tüp bebek tedavisini yaptırdığınız yer başarı oranını büyük ölçüde etkilemektedir. Tedavi yapılan yerin günümüz teknolojisine uygun sağlık cihazlarını kullanması, gelişmiş laboratuvarlar, işlemi yapan doktorun veya uzmanın tecrübesi başarıyı etkilemektedir. Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçların doğru ve kişiye uygun olması, kullanılan ilaçların dozunun doğru ayarlanması tüp bebek tedavisinde başarı oranını etkileyen ana nedenlerdir.

Tüp Bebek Tedavisine Kimler Başvurmalı?

Erkekte sperm çıkışı yok ise ( azosperm; hiç sperm olmama durumu) bunun kesin tedavisi tüp bebek yöntemidir. Azo sperm olan erkeğe verilen pregny ve pregon gibi ilaçlarla testosteron seviyesi yükseltilerek sperm üretimi desteklenir. İlaç tedavisi ile birlikte sperm testinde hala sperm yok ise başka bir yol izlenir. Doktor tarafında mesa, tesa, tese ve mikro tese yöntemlerinden birisi kullanılarak erkekten sperm çıkarılması sağlanır. Bu yöntemler daha çok testislerden parça ve kan alınmasıdır. Ayrıca sperm morfolojisi düşük olan erkekler, hasta spermlere sahip olan ve sperm hareketliliği düşük olan erkekler için çocuk sahibi olmanın en büyük yolu tüp bebek tedavisidir.

Kadınlarda yumurta sayısının az olması, yumurtaların yeterli büyüklüğe gelememesi, spermin yumurtaları dölleyememesi gibi durumlardan dolayı tüp bebek tedavisi çocuk sahibi olmak için en kritik çözümdür. Bu noktada tüp bebek tedavisi de başarısız olur ise donasyon işlemine başvurulmalıdır. donasyon işleminde başarı oranı kesin denilecek kadar yüksektir. Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerde çok ciddi bir problem olmadığı sürece tüp bebek tedavisi başarılı sonuçlanmaktadır. Tüp bebek tedavisine başvurmadan önce çiftlerin gerekli motivasyona ulaşmaları gerekmektedir. Çünkü tüp bebek tedavisinde birden fazla deneme yapılır ve bu durumda sabırlı motivasyonlu olmak önemli bir etkendir.

Önceki İçerikNeden Yumurta Donasyonu?
Sonraki İçerikTüp Bebek Fiyatları 2019

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here