Tüp Bebek ve Donasyon Tedavisinde Başarısızlık

Tüp Bebek ve Donasyon
Tüp Bebek ve Donasyon

Tüp Bebek ve Donasyon Tedavisi nde Önem Sırasına Göre Başarısızlığın Sebepleri Nelerdir? Tedavi süreci nasıl işlemektedir?

Tüp Bebek ve Donasyon Tedavisi

1-Laboratuvar ;

Yumurtalar ve spermler vücut dışına alındıkları ve dış ortamda işleme alındıklarından iyi ve kusursuz bir laboratuvar gereklidir. Kullanılan malzemenin tamamına yakını uzak ülkelerden ithal edilirler. Özellikle medyum (sıvı karışımlar) denilen ve hücrelerin yaşamını sürdürdükleri ortam çok hassastır.
PH ,Oksijen konsantrasyonu ve daha da önemlisi medyumların soğuk zincir dahilinde getirilmiş olması çok büyük önem arz eder. Kuluçka makinalarının ısısı, nemi, gaz seviyeleri ve temizlikleri de hayati önem taşır. Havada bulunan toz miktarı da gebelik şansını azaltmaktadır. Hava kalitesi düştüğünde düşük oranlarının artığını gözlemlemişizdir. Her laboratuvarda işlemleri bilen personel bulunur. En önemli beceri laboratuarda oluşan sorunları erken tesbit etmektir. İyi bir embriyolog 15-20 yılda yetişir. Tecrübe hayatidir. Laboratuarda oluşan sorunları
erken tesbit eden ve çare üreten kişi iyi bir laboratuar için şarttır. Donasyon.
Tüp Bebek ve Donasyon Tedavisi
2-Tedaviyi Yapan Doktor;

Başarıda en önemli unsurlardan biri de tedaviyi planlayan hekimdir. Hekim hatalarını anlamak nisbeten kolaydır. Örneğin HSG çektirmeden (özel durumlar dışında ) tedaviye başlayan, ilaç dozunu sürekli değiştiren, rezervi iyi olan hastalarda yeteri kadar olgun yumurta elde edemeyen tiroid hormonlarını tesbit edemeyen, yumurta çatlatma günü Progesteron bastırmayan hekim muhtemelen yanlış yapmaktadır. Ayrıca Endometriyumu ciddiye almayan, gereksiz yere hiç bir ultrason ve HSG filmi olmadan Histeroskopi yapıp bir bakalım diyen hekim yanlış seçimdir.

Yine yanlış ilaç seçimi, eski ve demode olmuş protokolleri uygulayanlar, ilaç  kullanım süreleri ve dozlarını yanlış belirleyen hekimler yanlış seçimdir. Meslek hayatımda yurt dışından gelen bir hastanın günde 12 adet ESTRAFEM ilacından kullandığını görmüşüz ve şaşırmışızdır. Bu ilacın dozunu artırınca Endometriyumun kalınlaşacağını düşünmektedirler.

Rahim içinde hiç bir problem olmayan hastaların gereksiz yere rahim içlerini genişletmek amacıyla kesildiğini üzülerek görmekteyiz. ENDOMETRİYOZİS hastalarında 3 aylık hazırlık tedavisi yapılamadan tedavi başlamaktadır. Sonucu olumsuz etkiler. Hekim arkadaşlarımız genel kabul gören makul yenilikler yerine kimsenin ciddiye almadığı Gebelik Aşısı ve Lenfosit aşısı gibi ilave tekniklere başvurmamalıdırlar. Daha önce çok önemli bir yenilik gibi ortaya atılan Yapıştırıcı,Yuvalama(hatching) ,İVM,ROSİ gibi tekniklerin zaman içinde gebelik üzerinde önemli bir katkısı olamadığı anlaşılmıştır.