Tüp Bebek ve Gebelikte Diyet Arayışı

Tüp Bebek ve Gebelikte Diyet Arayışı
Tüp Bebek ve Gebelikte Diyet Arayışı

Tüp Bebek ve Gebelikte Diyet Arayışı Uzmanlar diyet modellerinin kişiselleştirilmesinin insanların kilo vermesini kolaylaştırdığını vurgulamaktadırlar. Tüp bebek.
Bilim adamları rejimlere uymamanın sadece kişinin iradesizliğinden dolayı olmadığıni, insan genetiğinin, hormonların ve pskolojik durumlarının da kilo vermeyi zorlaştırdığını söylemektedirler .

BBC. Oxford ve Cambridgedeki bilim adamlarının yptıkları çalışmada ( 3 ay boyunca 75 kişide yaptıkları deneyde ), herkesçe bilinen standart diyetlerin değil, kendilerine özel diyetleri uygulayarak daha etkili kilo vereceklerini vurguladılar. Tüp bebek tedavisinde beslenme çok önemli bir faktördür.

Tüp Bebek ve Gebelikte Diyet Arayışı Üç çeşit yeme alışkanlığından dolayı kilo alan kişi olduğu belirtilmektedir;

1-Yemeğe başlayınca duramayan,
2- Sürekli kendini aç hisseden
3-Stresli veya sinirli olduğunda (duygusal )yiyenler.

Bu yeme alışkanlıklarında hormonlar çok büyük rol alıyor. Bağırsaklara yenilen gıda gelince hormonlar kan yoluyla beyine mesaj yollayarak, kişiye doyma hissi gönderir. Bazı kişilerde bu hormon az salgılandığı için, kişi doyduğunu hissetmemektedir.

Sürekli atıştıran kişiler ise genelde yağlı ve şekerli yemekler tüketirler.Bu tür yemekler beyini kandırıp yağ deposunun sürekli dolması gerektiğine inandırmaktadır.

Duygusal yiyenler stress altında veya gergin oldukları anlarda birşeyler yemek isterler. Beyin kişinin zorlukta olduğuna anlar ve vucutta değişiklikleri tetikler. Örneğin, kalp atışları hızlanır. Bu stres hali kişinin alışkanlığından vaz geçmesini zorlaştırır ,çünkü stresli zamanlarda beyin ödül ister.

İnsanlar genelde rejimlerin irade ile ilgili olduğunu düşünürler fakat kişilerin yeme alışkınlıklarını değiştirmekle ilgilidir.

Bilim Adamları yüksek proteın ve düşük glisemik indeksli rejimleri önermektedirler. Bagırsaklarda daha yavaş emildiğinden dolayı tokluk hissini daha uzun süre veren,tavuk, balık, mercümek, basmati pirinç ve tahıl gıdaların tüketilmesini tavsiye eden bilim adamları, ekmek ve patatesin, bağırsaklarda çok daha erken emildiği için, doluluk hissi uzun sürmediğinden dolayı fazla tüketilmesini desteklememektedirler.
Sürekli atıştıran kişiler 7 gün boyunca rejim yapamadıktan dolayı, haftanın 2 günü 800 kalori tüketmeleri önerilir. Bu oruç yöntemi, vücudu yağ yakması için şok eder.

Tüp Bebek ve Gebelikte Diyet Arayışında dikkat

Duygusal yeyici Alison Vaughan 12 hafta destekli rejim yaparak 19.5 kilo verdi. Kilosu düştükce kendine güveni ve inancının yükseldiğini söyleyen kadın, etrafındaki insanlardan destek almasının çok önemlı ve faydalı olduğunu söyledi.

Yavaş yemek, kahvaltıyı mutlaka yapmak ve doluluk verdiğinden dolayı çorba içmeyi tavsiye eden bilim adamları, yorgunluğun insanların sağlıksız beslenmelerine yol açtığını vurguladı.
Spor yapmak kilo vermenize yardımcı olabilir fakat bilim adamları beslenme şeklinizi değişerek daha etkili kilo vereceğinize inanıyor.

En büyük efsanelerden biride kadınların metabolizmanın yavaş çalışmasından dolayı kilo veremediklerne inanmalarıdır. Yediklerinizin enerjiye dönüşmesinin hızı ,yaş, cinsiyet ve kiloya bağlıdır. Kişiler kılolu olunca metabolizma yavaş, zayıf olunca metabolizmanın hızlı çalıştığını sanar fakat kilolu kişilerin kalbi ve akciğerleri daha büyük olduğundan dolayıi metabolizma daha hızlı çalışır – Büyük araba daha fazla benzin yakar gibi düşünülebilir.

Kaynak : http://www.bbc.co.uk/news/magazine-30709297