Tüp Bebek Yönteminde Erkeğin Tedavisi

Tüp Bebek Yönteminde Erkeğin Tedavisi
Tüp Bebek Yönteminde Erkeğin Tedavisi

Tüp Bebekte Erkeklerin Tedavisi

Tüp Bebek Yönteminde Erkeğin Tedavisi; Tüp bebek tedavisinde başarılı olmak için öncelikle mutlaka erkekte sperm olmalı veya çeşitli yollarla sperm elde edilmelidir. Eğer erkekte sperm var ve çocuk sahibi olunamıyorsa sperm kalitesi düşük, hızı az ve morfolojisi bozuk olabilir. Bu gibi durumlarda da spermin kalitesini ve hızını artırıcı tedaviler uygulanmalıdır.

Erkekte spermiyogram testi ile sperm analizi yapılır. Mastürbasyon ile boşalma sonrası verilen menide sperm aranır ve hiç sperm bulunamaz ise azo spermi adı verilip ilaç tedavileri ve testislerden alınacak parçalar ile sperm bulma yoluna gidilir. Son teknoloji mikroskobik ortamda testisler açılır ve tübikler incelenerek sperm aranır. Bulunan her bir sperm itina ile değerlendirilip.

Erkeklerde sperm sayısının 20 milyonu bulması normal spermiyogram testidir. Ancak tüp bebek tedavisine başvuran erkeklerin %40’ ında sperm sayısı çok daha düşüktür. 1 – 5.000.000 arasında değişen sperm dölleyememe riski ile karşı karşıyadır. Bu aşamada verilecek pregnly ve pregon ilaçlar ile artırılan testosteron sayesinde sperm kalitesi ve hızı artırılmaktadır.

Tüp Bebek Yönteminde Erkeğin Tedavisi ve Sperm Donasyonu

Erkeğin tedavisi kadının tedavisine göre daha sonuçlanabilir olur önemli olan kaliteli sperm bulmaktır. Spermin normal mastürbasyonla veya testisler açılarak cerrahi müdahale ile alınması sonrasında erkeğin tüp bebek tedavisi aşamasında işi bitmiştir. Ancak spermin olmayışı sonucu uygulanacak ilaç tedavileri 1 – 12 ay arasında değişmekte olup testislerin açılması kararı uzun bir ilaç tedavisi ve yapılan hormon testleri sonucunda karar verilmektedir.

Azospermi teşhisi konulan hastada tedavi uygulanmadan önce rahatsızlığın türünün teşhisi çok önemlidir. Tıkanıklığa bağlı olan türün tedavisinde, kanallardaki tıkanıklık cerrahi operasyon ile açılır ve spermin dışa çıkartılması sağlanır. Operasyonun ardından doğal yollar ile gebelik süreci takip edilir.
Tıkanıklığa bağlı olmayan durumlarda ise cerrahi operasyon ile sperm, testislerden veya toplayıcı kanallardan elde edilmektedir. Kesinleşen tanıdan sonra en iyi biyopsi yöntemlerinden biri olarak bilinen Mikro-TESE yöntemi uygulanmaktadır. Bu yöntem yumurtalık dokusunu mikroskopta inceleyerek sperm bulunabilecek yerlerden doku alınmasını sağlar. Ender durumlarda sperme rastlanmaz ise alınan doku örnekleri patolojik tanıya gönderilir. Çıkan sonuca göre doktorun vereceği tedavi yönteminden sonra Mikro-TESE işlemi tekrar uygulanarak sperm elde edilmektedir.

Önceki İçerikTüp Bebek Tedavisinde Erkekte Sperm Olmaması
Sonraki İçerikTüp Bebek Yönteminde Kadının Tedavisi

2 YORUMLAR

  1. Ben tedavi sonrası tese ameliyatı oldum ve 2 tane bulundu ama doktor bulunan hücre kötü dedi ve tüp bebek deneyin dedi tutma şansı varmıdır yardımcı olursanız sevinirim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here