Tüp Bebek Yönteminde Kadının Tedavisi

Tüp Bebek Yönteminde Kadının Tedavisi
Tüp Bebek Yönteminde Kadının Tedavisi

Tüp Bebek Yönteminde Nasıl Tedavi Edilir

Tüp Bebek Yönteminde Kadının Tedavisi; Tüp bebek tedavisinde daha komplex olan ve sürecin tamamında tedavi uygulanan kadınların en büyük sorunları yumurta üretememeleri veya sperm yumurtayı dölleyememesidir. Bu tip durumlarda öncelikle döllenmeme sorunun ana kaynağı ele alınır.

Kadınlarda daha çok yumurtaların iğne tedavileri ile belirli büyüklüğe gelmesi için tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Bunun öncesinde tüplerde olabilecek tıkanıklıkların açılması, adet kanamalarının ve adet düzeninin olmaması, rahim duvarlarının kalınlıklarının yeterli seviyede olmaması veya rahim tüplerinin yapışık olması gibi sendromlar ve sorunlar normal yoldan çocuk olmamasına engeldir.
Kadınların tedavi sürecinde adet düzensizlikleri için adet düzenleme ilaçları uygulanmaktadır.

Tüp Bebek Yönteminde Kadının Tedavisi Rahim Bozuklukları;

Kadınlarda genellikle rahim bozuklukları ve yumurta üretememe gibi sorunların sadece bir tedavi veya ilaçla çözüm bulmaz. Çok farklı tedaviler, test ve analizlerle birbirinden farklı ilaçların kullanılır. Bu sayede tüp bebek yönteminde kadının tedavisi işlemleri yapılacaktır.

Kadının rahim filmlerinin yanı sıra, kan testleri ile hormon seviyeleri kontrol edilecek düşük hormon seviyeleri için ilaç ve iğne tedavisi uygulanacaktır. Ayrıca her türlü risklere karşı kadınların rahim tüplerinin filmleri çekilmelidir. Daha sonra olası tüp tıkanıklığı veya tüp yapışıklıklarına göre ilaç tedavisi ve ilaca cevap vermez ise cerrahi müdahale yapılacaktır.

Tüp Bebek yönteminde kadınların tedavisi erkeğe göre daha zor, uzun ve karışık bir detaydır. 1 – 12 ay sürecek tedavi süresinde bebeğin doğumuna kadar sürekli tedavi ve gözlem uygulanacaktır.

Tüp bebek yönteminin; kadına ait yumurtlama problemleri, Her iki tüpün tıkalı olması, Yumurta rezervinin belirgin azaldığı durumlarda, Endometriozis ve erkeğe ait sperm sayısında belirgin azalma, hareket azlığı, ciddi şekil bozukluğu ya da azoospermi(meni de hiç bulunmaması gibi durumlarda) uygulanmaktadır. Yapılan incelemelerde infertilite (kısırlık) nedeninin ortaya konulamadığı ve diğer tedavilerle gebe kalamayan ve infertilite süresi 3 yılı aşmış sebebi açıklanamayan kısırlık durumunda da tüp bebek yöntemine başvurulmaktadır.

İnfertilite problemi olmadığı halde genetik geçişli hastalıkların henüz gebelik oluşmadan, embriyo döneminde tanımlanabilmesi ve sadece seçilmiş sağlıklı embriyoların transfer edilebilmesi amacıyla da embriyolarda genetik tanı (PGT) yönteminden faydalanılması mümkündür.

Önceki İçerikTüp Bebek Yönteminde Erkeğin Tedavisi
Sonraki İçerikTüp Bebek Tedavisinde Dondurma İşlemi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here