Ünlü Oyuncu Tina Malone Bebek İçin KKTC’de

Tina Malone
Tina Malone

Tina Malone 50’sinde dondurdu 54’ünde doğuracak

İngiliz dizisi “Shameless”in 54 yaşındaki oyuncusu Tina Malone, 3’üncü kez anne olmaya hazırlanıyor. 17 yaşında Dannielle adlı bir kız çocuğu dünyaya getiren ünlü aktirist, kendisinden 20 yaş küçük eşi Paul Case ile evlendikten sonra ikinci bir bebek istedi. Ancak çiftin bebeği olmadı.

2013’te hamileliğinde 4 embriyosunu dondurmuştu…

Gazete Habertürk’ten Öznur Karslı’nın haberine göre; Malone ve eşi, 2013’te KKTC’de tüp bebek tedavisi gördü. KKTC’de doktor Halil İbrahim Tekin’in uyguladığı tedaviyle Malone ve Paul çiftinin “Flame” adını verdikleri bir kızı oldu. Yeni bir çocuk için yine Tekin’e başvuran Case çifti, bugün KKTC’ye gidiyor. Malone’nin yaşına rağmen tedavi ile hamile kalabileceğini söyleyen Tekin, “2013’te hamileliğinde 4 embriyosunu dondurmuştuk. Şansı yüksek” dedi. Sizlerde aynı şekilde yaş farkı gözetmeksizin annelik duygusunu tatmak istiyorsanız drhit’i tercih etmelisiniz.

 Yumurta dondurma işlemini kimler yaptırabilir?

Yumurta dondurma işlemi, kadının yumurtalıklarından ultra sonografi ile alınan yumurta ya da kadın üreme hücrelerinin laboratuvar bölümünde “kriyoprotektan” adı verilen koruyucu maddelerle ilişkilendirilmesinin ardından yavaş ya da hızlı bir şekilde dondurma işlemine tabi tutularak -196 derecede muhafaza edilmesini ifade etmektedir. Üreme tıbbi yönetmeliğine göre; çikolata kisti, kanser tedavisi ve kanser cerrahisi gibi operasyonlar öncesinde ya da yumurta rezervinin azaldığı 3 uzman doktor tarafından sağlık kurulu raporu ile onaylanmış kadınlar yumurta dondurma işlemini gerçekleştirebilir.

Kanser tedavisinde uygulanan radyoterapi ve kemoterapi üreme işlevlerinin yok olmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle yumurta dondurma işlemleri kanserli kişilerin bebek sahibi olmalarına olanak tanımaktadır. Özellikle genç yaşta kanser ile karşı karşıya kalan kadınların kanser tedavisinden önce uygulanan yöntemlerle üretkenlikleri korunabilmektedir. Bunun dışında yakın gelecekte bebek sahibi olma gibi bir planı olmayan ama ilerleyen yaşı nedeniyle üretkenliğini kaybetme riski olan kadınlar da yaşları ilerlemeden ve yumurtalıkları tükenmeden, ileride çocuk sahibi potansiyellerini devam ettirebilme adına bu işlemi yaptırabilirler. Sizlerde kanser rahatsızlığınızdan ötürü kemoterapi veya radyoterapi görüyorsanız veya ilerleyen yaşlarda çocuk sahibi olmak istiyorsanız yumurta dondurma işlemi ile istediğiniz yaşta çocuk sahibi olabilirsiniz.

Kaynak: http://www.haberturk.com/saglik/haber/1496298-unlu-oyuncu-tina-malone-bebek-icin-kktcde-50sinde-dondurdu-54unde-doguracak

Önceki İçerikSpermi Olmayan Erkekler de Baba Olabilir
Sonraki İçerikYumurta Donasyonu Aşamaları

1 YORUM

  1. Merhaba,
    Ben 50 yaşındayım ve menopoz olmak üzereyim, eşim 64 yaşında ve sperm hareketliliği az olmasından dolayı çocuğumuz olmadı acaba merkezinizde bu şekilde bebek sahibi olan varmı. kendi yumurtam ve eşimin spermiyle hamile kalabilirmiyim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here