Yumurta Bağışçıların Bilgilendirilmesi

Yumurta Bağışçıların Bilgilendirilmesi
Yumurta Bağışçıların Bilgilendirilmesi

Yumurta bağışçıların bilgilendirilmesi. Yumurta bağışçıları aşağıdaki konular hakkında bilgilendirilmeli ve bu konuları baskı altında kalmadan kabul ediyor olmalıdır. Bağışçı tarafından işlem başlangıcında gönüllü bağış beyanı doldurularak imzalanmalıdır.

Bağışladığı yumurtalarla doğacak çocuk üzerindeki tüm haklar doğuran kişiye aittir. Donörler doğacak bebekler için ailelere yardımcı olmakta ancak o bebeklerin annesi olmadıkları konusunda eğitilmektedirler.

Yumurta Bağışçılarının Bilgilendirilmesi

Aileler isterse kimlik bilgileri verilmeden bağışçının özellikleri hakkında eldeki tüm bilgiler kendilerine verilir. Bu bilgilere sahip olma hakları vardır.

Donör ve alıcı ailenin kimlik bilgileri kesinlikle karşı taraflara verilmez. Bu bilgiler doktorla hasta arasındaki kişisel bilgilerdir. Ancak bazı mahkeme kararlarıyla ulaşılabilirler. 

Yumurta gelişimi için uygulanan işlem süresince bağışçının, yumurta toplama işlemine başlanmasına kadar her an işlemi iptal etme ve bağış işleminden vazgeçme hakkı vardır. Adı üzerinde bağış olup tamamen rıza ile yapılabilir.

Bazen işler planlandığı gibi gitmez ve kullanılan ilaçlarla veya uygulanan tedaviyle uygun sayıda veya kalitede yumurtanın geliştirilemediği durumlarda işlemin iptal olma riski vardır.

Yumurta Bağışçıların Bilgilendirilmesi

Tedavi sırasında veya sonrasında komplikasyonlar oluşabilir. Bu risklerin tümü detayları ile anlatılır. Bu ihtimaller hakkında bağışçılar bilgilendirilir. Yanlış bilgilendirme, risklerin anlatılmaması hasta haklarının ihlalidir.

Eğer donor klinik ihtiyaçları karşılarsa, adetinin 2. veya 3. günü tedavi programına alınarak yumurtaları geliştirilmek ilaçlara başlatılır. Tedavide kullanılan ilaçlar iğnelerdir. Yumurta gelişim süreci donorün yaşadığı şehirde doktor takibi altında yaklaşık 10-12 gün sürmektedir. Yumurtaların alımına karar verilen günde  işlem anestezi altında ağrı duyulmadan gerçekleştirilir. İşlem esnasında anestezi verildiğinden hastanın aç kalması son derece önemlidir. İşlem saatinden 6 saat önce yemek yemek ve su içmek kesinlikle yasaktır. Yumurta toplama işlemi hafif sedasyon veya genel anestezi altında, ultrason rehberliğinde transvaginal folikül aspirasyonu ile gerşekleştirilir. ( 15-20 dk )  İşlem için vaginaya bir ultrason probu yerleştirilir ve proba sabitlenmiş bir iğne vaginanın üst kısmından yumurtalıklardaki foliküllere batırılarak foliküller içerisindeki sıvı aspire edilir. İşlemden 3 saat sonra gerekli kontroller yapılarak donor hastaneden taburcu olabilir. Yapılan yumurta bağışı ile donor sadece bir kez tüp bebek tedavisi görmüş olur. Yani işlemin doğurganlığa herhangi bir zararı yoktur.

Önceki İçerikYumurta Bağışçısına Yapılması Gereken Hazırlıklar
Sonraki İçerikYumurta Donasyonunda Yumurta Alıcısına Yapılacak İşlemler

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here