Yumurta Donasyonu işleminde gebeliğin oluşması için;

Yumurta Donasyonu işleminde gebeliğin oluşması için; 1- Endometriyum en az 10 gün tek başına E2 hormonuna maruz kalmalı ve endometriyumda bulunan reseptörler doymalı, buna bağlı olarak endometriyum 8 mm ile 14 mm arasındaki bir değerde kalınlaşmalıdır. Son yıllarda yapılan çalışmalarda en az kalınlığın 7 mm. ve üstünde olması uygun kabul edilmiştir.

Yumurta Donasyonu işleminde gebeliğin oluşması

Yumurta Donasyonu işleminde gebeliğin oluşması

2- Çekilme kanaması olmaması için;

E2 kanda bulunmaya devam etmelidir ve bu süre toplamda 24 gün civarındadır. Embriyo transferinden sonra ne kadar süreyle E2 kullanılması gerektiği hakkında fikir birliği yoktur.

3- İmplantasyon yani yuvalanma olduktan yaklaşık 5 gün sonra plasenta E2 ve Progesteron hormonlarını salgılamaya baslar.

4- Yumurta donasyonu, embriyo donasyonu ve dondurulmuş embriyo transferi yapılacak olan sikluslarda E2 ve Progesteron dışarıdan verilir. Hastanın kendi vücudundaki hormonları takip ederek transfer yapmak zordur.

5- Progesteronun kullanılması ve doğal sikluslarda takibi çok önemlidir
Endometrium 7 günden fazla Progesteron hormonuna maruz kalır ve transfer yapılırsa hasta gebe kalamaz. Biz Progesteron değerini 1,85 olarak cut off değeri yani salgılanma sınır değeri olarak kabul etmekteyiz. Yani bu hastanın endometriumunun hazır hale gelmesi için 10 gün kadar E2 , arkasından da embriyonun kaç günlük olduğuna bakılarak o kadar progesteron hormonuna maruz kalması ve bu hormonların etkisinin transfer yapıldıktan sonra yaklaşık 17 gün daha devam etmesi gerekmektedir.

Sizi arayıp bilgi vermemizi ister misiniz ?

[contact-form-7 id=”6512″ title=”Sizi Arayalım”]

Siz not bırakın biz arayalım!

İletişim Bilgileri

Magosa Tıp Merkezi Hastanesi – Eşref Bitlis Caddesi PK: 99450 Gazimagosa / KKTC

+90 548 860 6000
info@drhit.com

Haftaiçi : 09:00 - 18:00
Haftasonu : 08:00 - 13:00

error: Content is protected !!
× Whatsapp Hattı