Yumurta Donasyonu Nedir ve Nasıl Yapılır?

Yumurta Donasyonu Nedir?
Yumurta Donasyonu Nedir?

Yumurta Donasyonu Nedir?

Yumurta Donasyonu Nedir? Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin çoğu bazı sağlık sorunları nedeni ile bu hayallerine kavuşamaması yumurta donasyonu gibi yöntemlere başvurmaya yöneltir. Bu noktada günümüz teknolojisi ile ilerleyen ve çiftlere farklı seçenekler sunan tüp bebek yöntemlerinden yumurta donasyonu devreye girmektedir. Tüp bebek tedavisine karar veren çiftlerin tedaviye başlamadan önce kendilerini manevi olarak hazırlamaları gerekmektedir. Çünkü tüp bebek tedavi yöntemleri sabır ve azim gerektiren bir süreçtir.

Tüp bebek yöntemlerinden biri olan yumurta donasyonuna bayanlarda yumurtalığın çalışmaması nedeni ile başvurulur. Çalışmayan ve sağlıklı olmayan yumurtalıklar hamile kalmayı engel durumlar oluşturur. Özellikle kısır anne adayları yumurta donasyonu yöntemi ile çocuk sahibi olabilir. Yumurta donasyonu başka bir bayandan yumurta alınıp çocuk sahibi olmak isteyen anne adayına nakil edilmesi olayıdır.

Yumurta Donasyonu Nasıl Yapılır?

Yumurta donasyonu yumurta bağışçılarından alınmaktadır. Yumurtasını bağışlamak isteyen bayanlar bu işlemi gönüllü olarak yapmaktadırlar. Yumurta donasyonu işlemi genelde tüp bebek tedavisi başarısız olduğu zamanlarda daha çok tercih edilmektedir. Ayrıca yumurta donasyonu yapılırken bağışçının sağlık durumunun iyi olmasına özen gösterilir. Bağışçılar yada bu bağışı para ile yapan kişilerden en sağlıklı olanları seçilir.

Bebek sahibi olmak isteyen bayanlar tüp bebek yöntemini defalarca deneyip sonuç alamadıkları zaman yumurta donasyonu yöntemi ile bebek sahibi olma yöntemini seçebiliyor. Bu süreçte ilk olarak bağışçı ve alıcı arasında herhangi bir tanışma olmaz. Bilgiler genel olarak gizli tutulur. Daha sonra yumurta bağışçısına yumurtaların uyarılması için işlemler yapılır. Yumurtalığın uyarılma zamanı bağışçının adet döneminin 2 yada üçüncü günü yapılmaktadır. Uyarılma yapıldıktan sonra yumurtaların belirli bir boyuta gelmesi beklenir. İstenilen boyuta genel yumurtalar bağışçıdan alınır. Alınan yumurtalar özel bir laboratuvar ortamında baba olacak adaydan alınan spermler ile özel bir sıvı ile dolu kap içerisinde birleştirilir. Bu işlem yapılırken asıl anne adayının da hazırlanması gerekir. Rahim hamileliğe elverişli olsun diye bazı ilaçlar verilir. Bu ilaçlar verildikten sonra rahim eğer gebeliğe uygun bir halde ise embriyo anne adayının rahmine yerleştirilir. Embriyo yerleştirildikten yaklaşık 10-12 sonra işlemin başarılı olup olmadığını anlamak için gebelik testi yapılır.

Yumurta Donasyonu Kimlere Yapılır?

Bayanlarda kanser tedavisi, erken menopoz, kısırlık, farklı hastalıklar nedeni ile yumurtalığın zarar görmesi, ilerleyen yaş, taşıyıcı hastalığa sahip bayanlar, genlerinden dolayı riskli gebelik yaşayabilecek kişiler genellikle yumurta donasyonu işlemine başvurmaktadır.

Son olarak yumurta donasyonunun başarısız olma ihtimali de doğal olarak bulunmaktadır.