Yumurta Donasyonunda Başarı Şansı Kaçtır?

Yumurta Donasyonunda Başarı Şansı Kaçtır?
Yumurta Donasyonunda Başarı Şansı Kaçtır?

Yumurta Donasyonunda Başarı Şansı Kaçtır? Doğum yapmak için yeterli fonksiyona sahip olamayan kadınların başvurmuş olduğu yumurta donasyonunda yapılacak tedavi, rahim içine transfer edilen embriyodan sonra ilaç kullanımına devam edilir. 10-12 gün sonrasında hamilelik testi yapılır. Hamileliğin gerçekleşmediği durumlarda iki ay daha tedaviye devam edilir.

Genel olarak normal yollardan gebe kalma oranı % 70’lere kadar ulaşırken, yumurta donasyonu ile gerçekleşecek hamilelik % 85’lerin üzerindedir. Çünkü yumurta donasyonu işlem öncesinde detaylı aşamalardan geçen, birçok verilerle analizler yapılarak gerçekleşen bir süreçtir. Bu işlemde sadece doktor ve embriyologların uygulamaları tek başına yeterli değildir. Yumurta donasyonu için başvuran çift ve yumurta bağışında bulunacak donör işlem öncesinde yoğun sağlık taramalarından geçirilip, uygunluğu yönünde kontrol edildikten sonra devam edilebilir. Aynı zamanda donör ve çift arasında yapılan testler sonucunda da uyum olması şarttır.

Yumurta donasyonunda başarıyı elde etmek demek, sağlıklı bir gebeliğin oluşması ve akabinde sağlıklı bir bebeğin doğmasıdır. Başarıyı elde etmek için, aşamalar esnasında doğru testlerden geçmiş olmak, uygun kriterleri yakalamak fazlasıyla önem taşır. Sadece an ile kısıtlı olmayan, aynı zamanda geçmişindeki sağlık durumu ve tedavi şekli de bilinmesi gerekir. Doğru teşhis ve analizler ile devam edecek tedavi başarı oranını büyük oranda artıracaktır.

Yumurta donasyonu uygulaması birçok veriyi kapsayan bol unsurlu bir denklem gibidir. Başarı oranı bu denklemin sonucuna bağlıdır. Bir unsurun eksik olması denklemi bozabilir ya da başarı oranını düşürebilir. Örneğin, 30 yaşından küçük olan genç donörler kullanıldığında başarı oranı % 70 ise, 30 yaşın üstünde donörler kullanıldığında başarı oranı % 40’lara inebilir.

Yumurta donasyonunda başarı şansı nedir?

Yumurta donasyonunda başarı şans yüzdesin arttırmak için, donör ve çiftlerin araştırmalarının detaylıca yapılması esastır. Genel sağlık taramasının eksiksiz yapılması, donörün 20-29 yaş aralığında olması, vücut kitle endeksinin ve kilosunun uygun aralıklarda olması, geçmişteki sağlık durumunun ve ailesinin sağlık durumunun araştırılması şarttır. Çiftin ve donörün kan değerlerinin ve Rh durumunun karşılaştırıldığında uyumlu olması bir diğer önemli etkendir. Bunların haricinde ruh sağlığı araştırmalıdır. Kullanılan ilaçlar veya maddeler önceden bilinmelidir. Tüm bu veriler detaylı bir şekilde toplandığında başarı oranı artacaktır.

Önceki İçerikErken Menopoz Kimlerde Görülür?
Sonraki İçerikYumurta Donasyonu Tedavisi Kimlere Uygulanır?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here