Yumurta Nakli Nedir Donasyon Nasıl Yapılır?

Yumurta Nakli Nedir Donasyon Nasıl Yapılır?
Yumurta Nakli Nedir Donasyon Nasıl Yapılır?

Yumurta Nakli Nedir Donasyon Nasıl Yapılır? Yumurta nakli nedir; genellikle kadınların menopoz dönemine girmeleri, erken menopoz durumu, ameliyat sonucu sakıncalı sonuçlar, kalıtımsal bazı problemler veya hormanal yapıdan kaynaklı uyumsuzluk gibi sebeplerden dolayı kendi yumurtaları ile gebe kalamama durumunda uygulanan bir yöntemdir. Gebelik isteğindeki kadının, yumurtalıklarında üreme için yeterli fonksiyon olmaması ve tedavisinin sonucunda da gebe kalmanın mümkün olmadığı zamanlarda çözüm için yumurta donasyonu uygulamasına başvurur. Yumurta donasyonu işlemi, donörden elde edilen yumurta hücrelerinin, eşlerden alınan spermlerle mikroenjeksiyon yöntemi ile döllenmesi ve oluşan embriyonun kadının rahmine transfer edilmesidir.

Bunun haricinde, kadının doğum yapması mümkün olduğu halde yumurta donasyonun uygulandığı zamanlar da vardır. Örneğin, kanser hastalığı gibi yumurtalıklarda hasar bırakan tedavi sürecinden sonra hamile kalabilmeyi mümkün hale getirmek için uygulanır. Ayrıca kanser haricindeki diğer hastalıklarda da aşırı derecede ilaç kullanımı gerçekleşeceği durumlarda yumurta donasyonu işlemi yapılabilir.

Yumurta Nakli Nedir?

Yumurta donasyonunun bir diğer adı yumurta bağışıdır. Tüp bebek tedavisinde uygulanan aynı aşamalar ve yöntemler kullanılmaktadır. Tüp bebek tedavisinden farkı, sağlıklı bir Utrerus’a sahip ancak yumurtlama fonksiyonu gerçekleşmeyen kadının rahmine, sağlıklı bir donörün yumurta hücreleri ile eşten alınan spermin, döllenmesinden elde edilen embriyonun kadını rahmine transfer edilmesidir.

Yumurta donörünün belirlenmesinde önemli kriterler vardır bunun için tüm veriler toplanarak analiz edilir. Öncelikle fiziki ve mental yönden sağlıklı olması gerekir. Donörler öncelikli olarak kapsamlı bir sağlık taramalarından geçirilmektedir. Ayrıca ailesinde kalıtsal bir hastalığı ya da geçmişte yaşadığı bir rahatsızlık olup olmadığı araştırılır. Boy, kilo, göz rengi, saç rengi gibi fiziksel özellikler isteğe bağlı olarak gözden geçirilebilir. Yakınlık derecesi de aynı şekilde tercihe bağlıdır. Akrabalardan biri ya da hiç tanınmayan bir kişi seçilebilir. Donörün 20-30 yaşlarında olması uygundur.

Yumurta nakli, gebelik yaşamasına engel olabilecek herhangi bir rahatsızlığı olmayan her kadına, her yaşta uygulanabilir. Embriyo transferi uygulanmadan önce rahim iç tabakası (endometrium) ilaçlar ile hazırlanır ve 2-3 gün sonra rahim içine yerleştirilir. Embriyo sayısı 3 veya daha fazla olabilir. Transferden sonra ilaç kullanımına devam edilir. 10-12 sonra hamilelik testi yapılır. Hamilelik gerçekleştiğinde ise normal hamilelikte olduğu gibi takibi yapılır.