Yumurta Donasyonu İşlemi Kimlere Uygulanır?

Yumurta Donasyonu işlemi kimlere uygulanır?
Yumurta Donasyonu işlemi kimlere uygulanır?

Yumurta donasyonu işlemi kimlere uygulanır? Yumurta donasyonu işlemi veya yumurta nakli tedavisi kendi yumurta hücresi ile gebe kalamadığı anlaşılan hastaların tercih ettikleri bir tüp bebek yöntemidir. Yumurta nakli ile hamilelik ve normal yolla oluşan gebelik arasında belirgin bir farklılık bulunmamaktadır. Yumurta donasyonu ile başarı oranı genel olarak  % 75’in üzerindedir.

Yumurta donasyonu işlemi kimlere uygulanır? Hangi durumlarda yumurta donasyonu’na başvurmak gerekir?

  • Hiç adet göremeyen, ama rahim iyi olduğuna karar verilen hastalar,
  • Kemoterapi veya radyoterapi sonucunda yumurta hücrelerinin kaybolması veya çalışmaması, cerrahi yollarla yumurtalıkların alınması, sebebi bilinmeyen nedenler ile erken menopoz da olan yada erken menopoza giren kadınlar,
  • Daha önceki tüp bebek tedavilerinde az veya hiç yumurta elde edilemeyen kadınlar,
  • Adetin 3. günü yapılan FSH değerinin 15’in üzerinde olan hastalar,
  • Birçok başarısız tüp bebek denemesi olan veya gebelik elde edilemeyen kadınlar,
  • Yumurtalıkların alınması sonucu gebe kalma şansı olmayan kadınlar,
  • Yumurtalık kisti ameliyatı gibi nedenlerle doku kaybı yaşayan hastalar,
  • Ailesinde genetik olarak geçebilecek bir hastalık bulunması.

Yumurta donasyonu (nakli) bir tüp bebek tedavi yöntemidir. Yumurta bağışı olarak da adlandırılır. Yumurta donasyonu ile tüp bebek tedavisi , özenle seçilmiş yumurta donörlerinden (bağışcısı) yumurta toplama yöntemi ile elde edilen yumurtaların, baba adayından alınan embriyo olmaya uygun spermler ile yumurtaların döllenme işlemine denir. Elde edilen yumurtalar ve spermlerin döllenmesinden sonra embriyo oluşur ve oluşan embriyo 3 ile 5 gün arasında anne rahmine transfer edilir.

Kıbrıs Ortadoğu ve Balkanlar Tüp Bebek Merkezi Direktörü Dr. Halil İbrahim Tekin anlattı:

Tıbben kimlerin anne olması imkansız?

Hem rahmi hem de yumurtalığı olmayanlar olamaz. Ama bunlardan sadece birinin olması anne olmak için yeterli. Örneğin rahminiz yoksa taşıyıcı anne yöntemiyle, yumurtalığınız yoksa yumurta nakliyle anne olma şansınız var.

Anne olmak için en ideal yaşlar nedir?

Bence 30-32. Çünkü kadın bu yaşlarda psikolojik açıdan olgunlaşıyor. Ayrıca eğitimini, kariyerini bir noktaya getirmiş oluyor. Yoksa daha genç yaşlarda anneliğe insan vücudu daha uyumlu. Örneğin 21, insan sağlığının en üst noktada olduğu yaş. Daha sonra vücut bir gerileme eğilimine giriyor.

Çocuk için ne zaman geç kalmış sayılır?

İleri yaşlarda örneğin 64 yaşında doğurttuğum hastalarım da oldu. Açıkçası genellikle 40’lı yaşların geçilmesini doğru bulmuyorum.