Yumurta Oosit Dondurma İşlemi

Yumurta Oosit Dondurma İşlemi
Yumurta Oosit Dondurma İşlemi

Yumurta Oosit Dondurma İşlemi sağlık problemleri, kariyer planlamaları ve yaşam şartları nedeni ile tercih edilen tüp bebek (ıvf) yöntemlerinden biridir.

Peki yumurta Oosit dondurma işlemi nedir?

Yumurta dondurma işlemi kadının yumurtalıklarının  uyarılması sonucu toplanan olgun yumurtaların uygun koşullarda dondurularak saklanmasıdır.

Yumurta dondurma işlemi sonrasında toplanan yumurtalar uzun yıllar saklanabilmektedir. Ayrıca bayanın yaşı kaç olursa olsun toplanan yumurtaların yaşı işlem yapıldığı tarihte kalacaktır. Bu nedenle ileri yaşta gebelik düşünenler için uygun bir tedavi yöntemidir. Yumurta dondurma işlemi yapıldıktan sonra gebelik düşünüldüğünde dondurulan yumurtalar çözülüp kullanılabilmektedir.

Uzman doktorumuz Halil İbrahim Tekin vitrifikasyon adı verilen hızı dondurma yöntemi ile yumurta dondurma işlemi yapılır. Yapıldığı taktirde gerek dondurma gerekse çözülme işlemleri sırasında yumurtaların zarar görme oranı %10 – %5 lere kadar düşmekte olduğunu belirtmiştir. Ayrıca Dr Halil İbrahim Tekin vitrifikasyon yöntemi ile yapılan yumurta dondurma işlemi sayesinde çözülen yumurtadan elde edilen embriyo ile taze denemelerle elde edilen embriyodan sağlanan gebelik oranının arrtığını gözlemlemiştir. Bu yüzden birbirine yakın olduğunu ve bunun bilimsel çalışmalarla tespit edildiğini de dile getirmiştir.

Ülkemizde yakın bir zamana kadar yardımcı üreme teknikleri mevzuatına göre yumurta dondurulmasına izin verilmiyordu. Ancak, revize edilen yönetmelik, kanser teşhisi konması sonrasında kişinin üreme hücreleri için zararlı olan radyoterapi ve/veya kemoterapi alacak olması, üreme fonksiyonlarının kaybedilmesine yol açacak ciddi bir cerrahi operasyon geçirilecek olması veya bekar ve yakın bir süre içerisinde evlilik planı olmayan kadınlarda düşük yumurtalık rezervi tanısı konmuş olması gibi belirli şartlar için yumurta dondurma işlemine yasal olarak izin vermektedir. Kaliteli ve yeterli sayıda yumurta toplayabilmek adına yumurta dondurma işlemi yaptıracak hastalarımızın 38 yaşın altında olması önem taşımaktadır.

Yumurta Dondurma

Hızlı dondurma (vitrifikasyon-camlaştırma): Geçmişten beri sperm ve embriyoları dondurmada kullanılan bu teknik geliştirilerek yumurta dondurma işlemine uygun hale getirilmiştir. Bu teknikte yumurta hücresi oda sıcaklığından -186 dereceye kadar soğutulur. Eskiden yumurta dondurma işleminde uygulanamayan bu yöntem, geliştirilerek şimdiki uygulamalarla başarılı bir şekilde yapılmaya başlanmıştır. Döllenmemiş olan yumurtanın sitoplazma yapısı genetik materyalin sitoplazma içindeki hali, yumurtanın büyüklüğü işlemin uygulanmasını zorlaştırmaktaydı. Ancak yeni teknikler ve dondurma solüsyonlarının kullanmaya başlanmasıyla vitrifikasyon tekniği yumurta dondurmaya uygun hale getirilmiştir. Bu nedenle yüksek başarı oranlarının elde edilmesi sağlanmıştır. Yumurta dondurma işlemini yapan klinikler aynı tekniği uygulasalar da farklı protokoller kullanabilir. Ancak sonuçta yapılan işlem aynıdır.