Yumurta Oosit Dondurma Hangi Durumlarda Uygulanır?

Yumurta Oosit Dondurma Hangi Durumlarda Uygulanır?
Yumurta Oosit Dondurma Hangi Durumlarda Uygulanır?

Yumurta Oosit Dondurma Hangi Durumlarda Uygulanır; bu işlem ile ilgili gerekli adımlar,dikkat edilmesi gerekenler ve yapılması gerekenler;

  • Kanser hastası olup kemoterapi, radyoterapi gibi yumurtalıklara zarar verici tedavilere maruz kalacak olanlar tedaviye başlamadan önce yumurta dondurma işlemi yaptırarak tedavi sonrasında dondurulan yumurtalar sayesinde çocuk sahibi olabilmektedir.
  • Erken menopoz riski olan yani genç yaşta yumurta rezervini kaybetme riski olanlar yumurta dondurma işlemi sayesinde ilerleyen zamanlarda da anne olma şansına sahip olacaklar.
  • Yaşı ilerlemiş yada genç olsa bile geçirdiği bazı rahatsızlıklar nedeni ile yumurtalık rezervi azalmış bayanlara yumurta dondurma programı uygulanabilir. Böylece yumurtalar biriktirilerek tüp bebek esnasında daha fazla embriyo elde edilmiş olur.

Yumurta Oosit Dondurma Hangi Durumlarda Uygulanır? Yumurta Dondurma aşamaları

  • Kadın hastalıkları ile ilgili ameliyatlar sırasında yumurta rezervinin olumsuz etkileneceği durumlarda yumurta dondurma işlemi uygulanır. Yumurtalar ameliyattan önce toplanıp ilerde kullanılmak üzere dondurulabilir.
  • Ayrıca kariyer için yada başka nedenlerle daha ileri yaşlarda gebe kalmak isteyen, Henüz evlilik düşünmeyenler de yumurta dondurma yöntemine başvurabilmektedir.
  • Yumurta dondurma işlemi için bazı kurallar bulunmaktadır. Bunun için öncelikle yumurta hücresi M2 olarak tabir edilen döllenmeye hazır halde olması gerekir. M2 içinde 23 kromozom içeren spindle denilen baklava şeklinde bir çekirdek bulunmaktadır. Diğer 23 adet kromozom ise hücre dışında bulunmaktadır. Bunlar polar body kutup cisimciği olarak adlandırılır.Yumurta dondurma işleminde en önemli sorun hücrenin içinde bulunan sıvıdır. Yumurta hücresi vücuttaki en büyük hücre olmakla birlikte, büyük bir bölümü sudan oluşmuştur. Donma işleminde bu sıvı buz kristalleri haline gelerek hücrenin içinde bulunan organellerin ve dondurma sırasında hücre içinde dağılacak çekirdek içeriğinin parçalanmasına ve bozulmasına sebep olur. Bu nedenle donma işleminden önce mümkün olduğu kadar yumurtanın içindeki suyun alınması gerekmektedir. Yumurta dondurma işleminde özel olarak hazırlanan sıvılarla hücreye zarar vermeden içerdeki su dışarıya alınır. Bunun yerine hücrenin içine özel bir sıvı girişi yapılır. Bu özel sıvı araçlarda kullanılan antifrize benzer yapıda ve hücrelere toksik olan bir yapıdadır. Bu uygulama donma işleminde suyun kristalleşmesi ile oluşabilecek hasarları önleyecek, camlaşma yani vitrifikasyon meydana gelecektir. Yumurta dondurma işleminde iki farklı teknik kullanılmaktadır.Bu teknikler;Yavaş dondurma (Slow freezing): Yumurta hücresi özel dondurma sıvıların içinde bekletildikten sonra bir cihazla yavaş bir şekilde soğutularak dondurulur. Bu uygulamada genellikle -30 / -35 dereceye kadar yavaş bir şekilde soğutulan yumurtalar -196 derecedeki sıvı azot içine daldırılmaktadır. Yavaş dondurma tekniği sperm ve embriyo dondurmada başarılı olsa da yumurta dondurma işleminde yeteri kadar başarı sağlanamadığından tercih edilmemektedir.

Yumurta dondurma işlemi günümüzde en çok vitrifikasyon tekniğiyle yapılır.

Hızlı dondurma (vitrifikasyon-camlaştırma): Geçmişten beri sperm ve embriyoları dondurmada kullanılan bu teknik geliştirilerek yumurta dondurma işlemine uygun hale getirilmiştir. Bu teknikte yumurta hücresi oda sıcaklığından -186 dereceye kadar soğutulur. Eskiden yumurta dondurma işleminde uygulanamayan bu yöntem, geliştirilerek şimdiki uygulamalarla başarılı bir şekilde yapılmaya başlanmıştır. Döllenmemiş olan yumurtanın sitoplazma yapısı genetik materyalin sitoplazma içindeki hali, yumurtanın büyüklüğü işlemin uygulanmasını zorlaştırmaktaydı. Ancak yeni teknikler ve dondurma solüsyonlarının kullanmaya başlanmasıyla vitrifikasyon tekniği yumurta dondurmaya uygun hale getirilmiştir. Bu nedenle yüksek başarı oranlarının elde edilmesi sağlanmıştır. Yumurta dondurma işlemini yapan klinikler aynı tekniği uygulasalar da farklı protokoller kullanabilir. Ancak sonuçta yapılan işlem aynıdır.