Yumurta Toplama ve Yan Etkileri

Yumurta Toplama ve Yan Etkileri
Yumurta Toplama ve Yan Etkileri

Yumurta Toplama ve Yan Etkileri; Yumurta transvajinal ultrason aspirasyon, bilinçli sedasyon altında gerçekleştirilen bir cerrahi prosedür olup, belirlenen donörlerden alınır. (Aşağıdaki şekle bakınız). Bir ultrason sondası bağlanmış boru kullanarak, her yumurtalık içerisine bir emme iğne yönlendirir ve folikül olgun oositlerin kaldırır. Örneğin oral prometazin edilen bir ilâç prosedürü sırasında mide bulantısı önlemek için kullanılabilir.

Yumurta Toplama ve Yan Etkileri

Yumurta toplama sonrasında, bağışçılar genelde 1-2 saat klinikte kalır ve daha sonra kurtarma için eve dönerler. Örneğin ağızdan doksisiklin gibi bir antibiyotik enfeksiyonu önlemek için reçete yazılır ve bağışçılar bir hafta kullanırlar. Sonra takip sınav ve ultrason yapılmalıdır.

Yumurta Toplama

Ön görüşme, tahllilerin incelenmesi ve karar aşamaları sonrası doktorunuzun belirlediği protokole göre ilaç kullanım süreciniz başlayacaktır. İlaçlar genellikle adetin 2’inci veya 3’üncü gününden itibaren başlanır (kısa hazırlık). Yumurta takiplerinizin sıklığını doktorunuz belirleyecektir. Ultrason kontrollerinde yumurtalarınızın büyüklüğü, sayısı yanı sıra rahim iç tabakasının kalınlığı da kontrol edilecektir. Bu dönem yumurtlama takibi sürecidir ve ortalama olarak 10 gün kadar sürecektir.

Sonraki aşama yumurta toplama işlemidir. Yumurtaların olgun hale gelmesinden 2 gün sonra gerçekleşir.  Genel anestezi altında, vajinal yoldan ve ultrasonografi eşliğinde yapılan yumurta toplama işlemi sırasında eşinizden de sperm alınır ve mikroenjeksiyon işlemi ile döllenme sağlanır. En son süreçte takip edilen embriyolardan en iyi kalitedeki embriyolar seçilerek 2-3 ya da 5 gün sonrasında embriyo transferi gerçekleşir.

Yumurta Edinme Yan Etkileri

Yumurta alma ameliyatı, bağışçılar için bazen yumurtalıkların yakın organlara yapısal hasar verebilir. Örneğin: Mesane, bağırsak, rahim, kan damarları veya diğer pelvik yapılarda yaralanma gibi. Yöntem sedasyon veya hafif anestezi altında yapılmasına rağmen, yumurta almada hafif rahatsızlığa ya da orta şiddetteki sıkıntılara neden olabilir.
Cerrahi riskler; akut over travma, enfeksiyon, infertilite, vajinal kanama ve kesikler içermektedir. Sağlıklı Kadınlarda nadir olmasına rağmen ek olarak, anestezik komplikasyonlar meydana gelebilir. Tüp bebek tedavisinde doğru bir tercih arıyorsanız hiç çekinmeden bizlerle iletişime geçebilirsiniz.