Erken Menopoz Tedavisi

erken menopoz tedavisi kıbrıs
erken menopoz tedavisi kıbrıs

Erken menopoz tedavisi genellikle geri döndürülmesi olmayan bir süreçtir. Erken menopozdan sonra kadınların tekrardan adet döngülerinin devam etmesi ve çocuk sahibi olmaları çok zor bir ihtimal olsa da bazı vakalarda kadınlar çocuk sahibi olabilmişlerdir. Genellikle erken menopoz geçiren kişinin süreci daha acısız, sorunsuz ve rahat geçirmesini sağlar. Fakat son yıllarda gelişen tıp ve tedavi yöntemleri ile erken menopoz geçiren kadınların çocuk sahibi olma ihtimalleri artmıştır. Uygulanması gereken bu tedavilerin başında hormon takviyesi gelir.

Tıbbi tedavi yöntemlerinin erken menopozda sadece doktor tavsiyesi ile kullanılması gerekir. Yapılan tahlil ve incelemeler sonucu kişiye en uygun tedaviyi uygulamak olumlu sonuç almada oldukça önemlidir.

Erken menopoz tedavisi  için evde tedavi yöntemleri:

Erken menopoz tedavi sürecinde klinik tedaviler kadar evde uygulanması gereken tedaviler de son derece önemlidir. Evde uygulanması gereken tedaviler genel olarak yaşam tarzının değiştirilmesi ile alakalıdır. Çünkü yaşam tarzı düzensiz olan bir kadında erken menopoz ciddi sorunlara yol açar. Yaşam tarzının değiştirilmesi kadar ailenin ve arkadaş çevresinin desteği de önemlidir.

Yaşam tarzında yapılması gereken değişiklikler şu şekildedir:

  • Stres ve siniri uzak tutmak ve pozitif olmak
  • Yakın çevreden (aile ya da arkadaş) duygusal olarak destek almak
  • Besinlerden kalsiyum almak
  • Düzenli spor ve egzersiz yapılması
  • Sigara ve alkol kullanılıyorsa bırakılması

Tıpkı menopoz döneminde başlayan sıcak basmaları, ruh hali değişiklikleri ve son adet döneminin normalden uzun sürmesi gibi erken menopoz da kadınların hoşuna gitmeyen ve konforlarını bozan belirtiler ile kendini göstermektedir.

Düzensiz adet dönemlerinin başlaması ile birlikte erken menopozun gelişi hissedilebilir. Adet döngüsü üzerindeki sapmaların dışında aşağıdaki belirtiler erken menopozun habercisi olabilmektedir:

  • Yoğun kanama
  • Adet döneminin normalden uzun ya da kısa sürmesi
  • Adet dönemi dışında hafif kanamalar
  • Adet dönemleri arasındaki sürenin uzaması

Bu belirtileri yaşadığınız takdirde bir jinekoloğa danışarak belirtilerin erken menopoz ile ilgili mi yoksa başka bir sebepten dolayı mı geliştiğini danışmanız sağlıklı olacaktır. Bu kapsamda Dr. Halil İbrahim Tekin ve klinikleri en donanımlı ortamı sizlere sunmaktadır.

Önceki İçerikEndometriozis
Sonraki İçerikYumurta Rezerv Düşüklüğü