Erken menopoz genellikle geri döndürülmesi olmayan bir süreçtir. Erken menopozdan sonra kadınların tekrardan adet döngülerinin devam etmesi ve çocuk sahibi olmaları çok zor bir ihtimal olsa da bazı vakalarda kadınlar çocuk sahibi olabilmişlerdir. Genellikle erken menopoz geçiren kişinin süreci daha acısız, sorunsuz ve rahat geçirmesini sağlar. Fakat son yıllarda gelişen tıp ve tedavi yöntemleri ile erken menopoz geçiren kadınların çocuk sahibi olma ihtimalleri artmıştır. Uygulanması gereken bu tedavilerin başında hormon takviyesi gelir.

Tıbbi tedavi yöntemlerinin erken menopozda sadece doktor tavsiyesi ile kullanılması gerekir. Yapılan tahlil ve incelemeler sonucu kişiye en uygun tedaviyi uygulamak olumlu sonuç almada oldukça önemlidir.

Erken menopoz evde tedavi yöntemleri:

Erken menopozun tedavi sürecinde klinik tedaviler kadar evde uygulanması gereken tedaviler de son derece önemlidir. Evde uygulanması gereken tedaviler genel olarak yaşam tarzının değiştirilmesi ile alakalıdır. Çünkü yaşam tarzı düzensiz olan bir kadında erken menopoz ciddi sorunlara yol açar. Yaşam tarzının değiştirilmesi kadar ailenin ve arkadaş çevresinin desteği de önemlidir.

Yaşam tarzında yapılması gereken değişiklikler şu şekildedir:

  • Stres ve siniri uzak tutmak ve pozitif olmak
  • Yakın çevreden (aile ya da arkadaş) duygusal olarak destek almak
  • Besinlerden kalsiyum almak
  • Düzenli spor ve egzersiz yapılması
  • Sigara ve alkol kullanılıyorsa bırakılması

Siz not bırakın biz arayalım!

error: Content is protected !!
× Whatsapp Hattı