FSH Hormonu Neden Yükselir?

FSH Hormonun Normal Değerleri Ne Kadar Olmalıdır?

FSH Hormonu Neden Yükselir?

Kadınlarda olan FSH hormonu yani diğer bir adıyla Follicle stimulating hormone, yumurtalardaki folikülleri uyarıp onların büyümesini sağlayan hormondur. FSH hormonun görevi kadınların adet döngüsünde adetin tam orta döneminde LH hormonu etkisiyle çatlama oluşması ve yumurtlama olayını gerçekleştirmektir. FSH hormonu beyinde hipofiz bezi vasıtasıyla salgılanır. Bu hormon gebe kalmak için önemli bir hormondur. Kısırlık sorunu çeken ya da adet düzensizliği çeken kişilerde bu hormonun ölçümü mutlaka istenir.

Bu test adet zamanın 3. gün civarında yapılır. FSH hormonun yükselmesi önemli bir sorundur. Bu değerin yükselmesi genelde 35 yaş ve sonrası kadınlarda daha yoğun bir şekilde yükselir. Özellikle yumurtalık ameliyatı olup yumurtalıklardan birinin ameliyatla alınan kişilerde yada yumurtalıklarında kist olup ameliyat olan kişilerde bu hormon daha çok yükselir. Bunlar dışında korunmak için doğum kontrol hapı ya da diğer ilaçlar bu hormonun yükselmesine etki etmezler. FSH hormonun değeri ölçüldüğünde yükselme tespit edildiyse ona göre tedavi uygulanabilir.

FSH Hormonun Normal Değerleri Ne Kadar Olmalıdır?

Kadınlarda beyindeki hipofiz bezinden salgılanan ve yumurtalıklarda önemli görevi olan FSH hormonun normal değerleri 8-10 altında olması gereklidir. Bu değerlerin üstüne çıkılması normal kabul edilmez. FSH hormonun değerlerinin ölçülmesi için mutlaka adet zamanı beklemek gerekir. Diğer zamanlarda bu hormonda bazen yükselmeler olabileceği için adet zamanın dışındaki ölçümler yanıltıcı olabilir. Bu bakımdan FSH hormon testi yapılıp değerler ölçüleceği zaman adet zamanının 3. Günü beklenmeli ve bu dönemde ölçüm yapılarak gerçek sonuç tespit edilmelidir.

FSH hormonun çok yükselmesi gebe kalma şansını azaltmaktadır. FSH hormonun 15’in üstüne çıktığı durumlarda gebe kalma şansı oldukça zorlaşır. Bu durum hem doğal yollardan hamile kalanlar için hem de tedaviyle gebe kalmak isteyen kişiler için geçerlidir. FSH hormonu 25’lere kadar çıktıysa tüp bebek tedavisiyle bile gebe kalma şansı iyice azalmakta ve hatta bu seviyeye kadar yükselmelerde gebe kalınması çok zordur. Bu tip durumlarda tedavi yöntemi var mıdır, yapılması gerekenler nelerdir yazımızın devamında anlatmaya çalışacağız.

Neler Yapılabilir?FSH Hormonu Neden Yükselir?

Yapılan araştırmalara göre kadındaki FSH değerinin çok yüksek olması gebe kalma şansını çok etkilemektedir. Bu değerin gereğinden fazla yüksel olması gebe kalma şansını yok denecek kadar azaltmaktadır. FSH değerinin yüksel olduğu durumlarda yapılması gereken zaman kaybetmeden gebelik elde etmek için tedaviye başlamaktadır. Bu değeri herhangi bir  ilaç ya da tedaviyle düşürülemeyeceği için değerin daha fazla yükselmeden bir an önce tedaviye başlanması ve bu şekilde gebe kalmaya çalışmaktır. İlerleyen zamanlarda FSH hormon değeri yüksekliği daha da artacağı için gebe kalma durumu gittikçe azalacak ve neredeyse çocuk sahibi olma şansı hiç olmayacaktır. Bu bakımdan bir an önce tedaviye başlanmalı ve gebe kalmaya çalışılmalıdır.

Önceki İçerikPolip ve Miyomlar Tüp Bebek Tedavisine Engel Midir?
Sonraki İçerikTüp Bebek DHEA Önemi